Biznes

DOTACJE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW W NIEMCZECH SPOWODOWANE KORONAWIRUSEM

Odkąd świat obiegła wiadomość o koronawirusie wiele się zmieniło. Szkoły, sklepy, centra handlowe, punkty usługowe typu fryzjer czy kosmetyczka, zostały zamknięte.
Ludzie nie mogą swobodnie się przemieszczać, a kontakty z osobami spoza najbliższej rodziny są niewskazane. Wprowadzono całą listę zakazów, do których wszyscy musimy się stosować. Osoby, które nie przestrzegają tych zaleceń mogą spodziewać się kar finansowych, czasami nawet bardzo wysokich. Obostrzeniami objęci zostali także przedsiębiorcy, którzy dość dotkliwie je odczuli. Czy wszystkie miejsca pracy uda się utrzymać? Ile firm zdoła przetrwać kryzys i po ustaniu pandemii bez problemu wznowi swoją działalność? W jakiej kondycji będzie gospodarka poszczególnych państw?

KORONAWIRUS W NIEMCZECH – CO SIĘ ZMIENIŁO?

Ekonomiści przestrzegają przed falą bankructwa, która może dosłownie zalać Europę. To z kolei przyczyni się do drastycznego wzrostu liczy bezrobotnych. Szacuje się, że w Niemczech nawet 3 mln ludzi może stracić pracę. Podobnie sytuacja może wyglądać także po polskiej stronie Odry. Rząd przygotował dotacje dla przedsiębiorców w Niemczech spowodowane koronawirusem. Ale nie tylko niemiecka gospodarka znalazła się dosłownie pod ścianą.

Po niemieckiej stronie Odry tamtejszy rząd uchwalił kilkusetmiliardowy program pomocowy adresowany do przedsiębiorców. Z tych dotacji powinni skorzystać wyłącznie ci, którzy są uprawnieni do otrzymania takiego wsparcia. Niestety pieniądze płynące dość szerokim strumieniem nie zawsze trafiają tam, gdzie powinny. Czasami otrzymują je ci,
którym absolutnie się one nie należą. Według niektórych wszelkiego rodzaju państwowe dotacje stanowią ogromną pokusę, niestety nie wszyscy przedsiębiorcy będą potrafili się jej oprzeć, a to z kolei będzie przyczyną wielu nadużyć.

DOTACJE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW W NIEMCZECH

Przedsiębiorcy z Berlina nie musieli spełniać w zasadzie żadnych wymagań, aby otrzymać wspomniane powyżej dotacje. Wystarczyło na odpowiedniej stronie internetowej wypełnić wniosek, który był wręcz zastraszająco banalny. Dlaczego? Należało podać nazwisko
oraz numer podatkowy, by po kilku, najwyżej kilkunastu, dniach na konto wpłynęło od 5 do nawet 14 tys. euro. Taka hojność nie spotkała się z uznaniem i w mediach pojawiły się bardzo krytyczne głosy mówiące o tym, że pieniądze wypłacane są bez większego nadzoru, co może prowadzić do nadużyć. Według niektórych kwota, która w ten sposób została wypłacona osobom do tego nieupoważnionym oscylować może w okolicach
aż 1,3 mld w samym tylko Berlinie.

Oprócz tego niemieccy przedsiębiorcy mają możliwość składania wniosków do Agencji Pracy w związku z pracą w niepełnym wymiarze godzin lub będących na tzw. przestojowym.
Ma to pomóc w utrzymaniu dotychczasowych miejsc pracy i zapobiec zwalnianiu pracowników. Na tym polu również zdarzają się nadużycia, ponieważ zdarza się, że firma pracuje normalnie mimo tego, że Agencja Pracy udzieliła wspomnianej wcześniej dotacji.

Polacy prowadzący własną działalność gospodarczą u naszych zachodnich sąsiadów w czasie pandemii mogą liczyć na wsparcie polskich biur doradczych. Pracownicy tych biur śledzą na bieżąco najnowsze ustalenia dotyczące dotacji dla przedsiębiorców w Niemczech spowodowane koronawirusem. Tamtejszy rząd nie pozostawia firm własnemu losowi
i oferuje im wsparcie finansowe, z którego warto skorzystać, by wirus nie pogrzebał dobrze prosperującego biznesu.

KORONAWIRUS – CZY KTOŚ POMAGA FIRMOM W CZASIE PANDEMII?

Jak wygląda pomoc dla firm w związku z koronawirusem? Choć brzmi to w pewnym sensie strasznie koronawirus zagraża nie tylko człowiekowi, ale także wszystkiemu, co tego człowieka otacza. Chociaż może poszczególni obywatele nie do końca zdają sobie sprawę z tego, ale tak naprawdę są oni niejako „zanurzeni” w misternie utkaną gospodarkę poszczególnych państw.

Przedsiębiorcy nie są pozostawieni samym sobie – rząd niemiecki aktywnie pomaga im w walce ze skutkami pandemii, by już teraz przeciwdziałać masowym zwolnieniom, które to z czasem mogą doprowadzić w skrajnych przypadkach do protestów milionów ludzi, których etaty są już teraz zagrożone. Na co dokładnie mogą liczyć niemieccy przedsiębiorcy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *