Biznes

FIRMA W NIEMCZECH

Trudno powiedzieć, jak wielu naszych rodaków wyjeżdżając za Odrę planowało założenie tam działalności gospodarczej. Spory odsetek Polaków, którzy zdecydowali się na emigrację zarobkową do Niemiec to ci, którzy pojechali tam zbierać warzywa lub owoce, czyli do pracy sezonowej. Wysokość zarobków znacznie przewyższająca to, co mogli zarobić w Polsce
na takim samym stanowisku bardzo miło wielu zaskoczyła. Wyższy niż w ojczystym kraju poziom opieki zdrowotnej oraz liczne świadczenia socjalne stały się skutecznym wabikiem i duża grupa polskich pracowników sezonowych stała się pracownikami firm niemieckich. Wielu z nich z czasem sprowadziło do kraju za Odrą swoje rodziny –
nie tylko współmałżonków i dzieci, ale niejednokrotnie także rodziców oraz rodzeństwo.
Ci bardziej przedsiębiorczy, gotowi podjąć ryzyko, zrezygnowali z dotychczasowej pracy oraz założyli własne firmy w Niemczech. Na szczęście dla wielu z nich była to jedna z najlepszych decyzji.

FIRMA W NIEMCZECH – DLA KOGO?

Zgodnie z obowiązującym prawem firmę w Niemczech może założyć każdy, kto jest obywatelem jednego z krajów unijnych. Obecność na rynku polskim i niemieckim biur doradczych, w których można uzyskać poradę na temat tego, jaki rodzaj spółki w przypadku planowanej przez nas działalności jest najkorzystniejszym wyborem także nie jest bez znaczenia, gdy Polacy zastanawiają się nad założeniem własnej firmy z dala od ojczyzny.

Na początek warto zacząć od najprostszego wariantu, czyli od jednoosobowej działalności gospodarczej zwanej potocznie gewerbe. Jest on szczególnie polecany osobom prowadzącym działalność zarobkową w sposób stały i zorganizowany, ponieważ na te osoby prawo niemieckie nakłada obowiązek zarejestrowania swojej działalności. To z kolei oznacza konieczność płacenia podatków niemieckiemu fiskusowi. Gdy nasza mała firma w Niemczech zacznie przynosić większe zyski, a zleceń będzie na tyle dużo, że do ich realizacji będziemy musieli zatrudnić pracowników należy pamiętać o tym, że także osobowość prawna naszej firmy powinna ulec zmianie. W takim wypadku prawo niemieckie nakazuje założenie spółki.

RODZAJE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ W NIEMCZECH?

W sytuacji, gdy nie chcemy zakładać spółki z przypadkowymi osobami lub w kręgu naszych znajomych nie ma nikogo, kto chce spróbować własnych sił w biznesie można założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli GmbH. Do rejestracji takiej spółki nie potrzeba wspólnika, a wymagany minimalny kapitał początkowy to w tym wypadku 25 tys. euro.

Prawo niemieckie dopuszcza też możliwość założenia Mini-GmbH, czyli mini-spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a jej wkład zakładowy może wynosić nawet 1 euro.
Jeżeli planujemy poważną działalność tak niski kapitał może być źle postrzegany przez potencjalnych kontrahentów, a przez to nasza firma w Niemczech może zostać zaliczona do tych spod znaku mniej poważnych lub nawet nierozwojowych.

Dysponując kapitałem 50 tys. euro warto wziąć pod uwagę założenie spółki komandytowo-akcyjnej bądź akcyjnej. Jeśli i te rodzaje działalności gospodarczej nie spełniają naszych oczekiwać lub warunków mamy także możliwość rejestracji spółki jawnej, partnerskiej, cywilnej, bądź komandytowej. Wszystko zależy od tego, jaki profil działalności ma mieć nasza firma. Warto zatem poważnie przestudiować wszystkie „za” i „przeciw” zanim podejmiemy ostateczną decyzję oraz przystąpimy do jej realizacji.

Prawo niemieckie pozwala założyć działalność gospodarczą na terenie kraju nie tylko rodowitym Niemcom, ale obywatelom wszystkich krajów Unii Europejskiej. Polacy bardzo chętnie korzystają z takiej możliwości. Jednoosobowa firma w Niemczech jest najchętniej zakładaną działalnością gospodarczą przez naszych rodaków za Odrą. Praca na własny rachunek, czyli bycie swoim własnym szefem to dla wielu z nich spełnienie marzeń. Ponadto niemieckie prawo zobowiązuje wszystkich, którzy czerpią korzyści z pracy na własny rachunek do tego, by zarejestrowali swoją działalność gospodarczą. Co więcej jednoosobowa firma w Niemczech to niejednokrotnie pierwszy krok do założenia spółki. Najczęściej jej wybieranym wariantem przez Polaków mieszkających za Odrą jest oczywiście spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

DZIAŁALNOŚĆ JEDNOOSOBOWA – JAK ZAREJESTROWAĆ?

Założenie gewerba, czyli właśnie jednoosobowej firmy wcale nie jest skomplikowanym procesem. Bariera językowa lub kulturowa mogą znacznie utrudnić realizację marzenia o własnym biznesie, jednak w takiej sytuacji pomocne okazują się biura doradcze, z których usług warto skorzystać w razie jakichkolwiek wątpliwości. Trzeba mieć również świadomość, że formularze, o wypełnienie których zostaniemy poproszeni będą w języku niemieckim. Chcąc zarejestrować jednoosobową firmę w Niemczech trzeba przede wszystkim wynająć lub kupić lokal – jego przeznaczeniem ma być siedziba naszej firmy. Alternatywą dla tego dość kosztownego dla początkującego przedsiębiorcy rozwiązania jest skorzystanie z usług biura wirtualnego. Dzięki czemu będziemy mogli sporo zaoszczędzić, gdyż ominie nas konieczność wyposażania lokalu i takiego zaaranżowania wnętrza, by w razie konieczności mogły odbywać się tam spotkania np. z potencjalnym kontrahentem. Biura wirtualne nie tylko udostępniają klientom swój adres, ale także w pełni wyposażone pomieszczenia biurowe. Po rozwiązaniu kwestii lokalowych należy postarać się o koncesję, jeśli planowana przez nas działalność tego wymaga. Transport, praca taksówkarza, prowadzenie lokalu gastronomicznego lub sklepu z bronią oraz materiałami niebezpiecznymi, trudnienie się handlem obwoźnym bądź sprzedaż ubezpieczeń wiążą się z koniecznością posiadania odpowiedniej koncesji. 
Gdy i to uda nam się pomyślnie załatwić możemy w końcu udać się do urzędu do spraw gospodarki, by tam zarejestrować naszą działalność gospodarczą.

GEWERBE – WYMAGANE DOKUMENTY

Zakładając jednoosobową firmę w Niemczech oprócz wspomnianych wcześniej warunków jesteśmy zobowiązani do okazania urzędnikowi:

  • ważnego dowodu tożsamości – może być to paszport lub dowód osobisty;
  • zaświadczenia o zameldowaniu na terenie tego kraju;
  • dyplomu mistrzowskiego lub dokumentów potwierdzających staż w danym zawodzie nie krótszy niż 6 lat – bez względu na to, którym z tych dokumentów dysponujemy należy pamiętać, że musimy przedstawić go w języku niemieckim.

Rejestracja działalności gospodarczej w urzędzie to koszt z przedziału 20 – 30 euro. Prawo niemieckie pozostawia tu pewną swobodę i kwota ta może być inna w poszczególnych landach. Urząd skarbowy, Izba Rzemieślnicza lub Izba Przemysłwo-Handlowa 
oraz towarzystwo ubezpieczeniowe i urząd statystyczny o powstaniu naszej jednoosobowej firmy zostaną poinformowane automatycznie. Dopiero wypełnienie przesłanych

przez nie formularzy oraz otrzymanie numeru identyfikacji podatkowej nadawanej 
przez niemieckiego fiskusa uprawnia nas do rozpoczęcia działalności. Załatwienie wszystkich formalności może zatem potrwać kilka dni, więc wskazana jest cierpliwość.

FIRMA W NIEMCZECH BEZ MELDUNKU – CZY TO MOŻLIWE?

Jak wiadomo jednym z podstawowych wymogów, jakie musi spełnić przyszły przedsiębiorca w Niemczech jest posiadanie meldunku na terenie tego państwa. Nie można dziwić się, że niemieckie prawo stawia nam taki warunek. Zwłaszcza na początku działalności młody przedsiębiorca będzie otrzymywał znaczą ilość korespondencji, przeważnie urzędowej, 
pod adres wskazany w formularzu rejestracyjnym. Czy można mimo wszystko założyć firmę w Niemczech bez meldunku? Dla niektórych odpowiedź może okazać się zaskakująca – jest to możliwe.

Co ważniejsze nie jest to wcale tak trudne do przeprowadzenia, jak można by się tego spodziewać. Jak to zrobić? Wystarczy nawiązać współpracę z firmą, która użycza innym podmiotom swojego adresu w celu rejestracji przez nie działalności gospodarczej. 
Takie usługi są coraz popularniejsze, a wachlarz ofert firm, które tym się zajmują coraz bogatszy. Dzięki temu każdy zainteresowany założeniem firmy w Niemczech bez meldunku może znaleźć coś dla siebie.

BRAK MELDUNKU – TO SIĘ OPŁACA?

Zastanawiając się nad założeniem działalności gospodarczej trzeba liczyć się z kosztami, jakie wiążą się z takim krokiem. Posiadanie własnego wyposażonego biura jest dość znacznym wydatkiem, zwłaszcza wtedy, gdy stawiamy dopiero pierwsze kroki jako przedsiębiorcy. Skorzystanie z usług biura wirtualnego to dość poważne oszczędności. 
Jeśli wybierzemy odpowiednie biuro możemy zyskać nie tylko atrakcyjny adres dla naszej firmy, ale także pomoc tłumacza. To nie jedyne zalety biur wirtualnych. W ich ofercie jest także obsługa korespondencji lub wysyłanie jej pod wskazany adres, odbieranie rozmów telefonicznych, a nawet wynajmowanie w pełni wyposażonych powierzchni biurowych 
na stałe bądź na czas spotkań z klientami.

Jak widać założenie firmy w Niemczech bez meldunku jest jak najbardziej możliwe, a na dodatek dość opłacalne. Niezależnie od tego, jaki rodzaj działalności gospodarczej wybierzemy warto wcześniej udać się do biura doradczego. Jego pracownicy odpowiedzą na wszystkie nasze pytania związane z prowadzeniem biznesu u naszych zachodnich sąsiadów. Co więcej możemy otrzymać tam wskazówki, jak założyć firmę w Niemczech 
bez meldunku
. Warto dodać, że polskie biura doradcze mają swoje oddziały po niemieckiej stronie Odry.

Założenie Firmy w Niemczech – jakie formalności?

Własna działalność gospodarcza jest marzeniem nie jednego z nas. Porzucenie dotychczasowego zajęcia, szczególnie wtedy, gdy nie daje nam poczucia satysfakcji lub zawodowego spełnienia, wydaje się być kuszącą perspektywą i rozwiązaniem naszych wszystkich obecnych trudności. Nie zawsze jednak dostrzegamy u siebie zdolności w tym kierunku, a czasami po prostu brak nam pomysłu na biznes. Mimo wszystko nie można rezygnować z marzeń i tak łatwo się poddawać, bo coś, co w Polsce wydaje się nie mieć racji bytu w Niemczech może znaleźć liczne grono odbiorców i pomóc nam osiągnąć sukces. 
Kto w takim razie może założyć firmę w Niemczech? Jakie rodzaje działalności gospodarczej dopuszcza niemieckie prawo?

FIRMA W NIEMCZECH – DLA KOGO?

W tej kwestii niemiecki ustawodawca daje szansę na realizację marzeń o własnym biznesie wszystkim obywatelom Unii Europejskiej. W związku z tym także Polacy mogą założyć firmę w Niemczech. Warto też dodać, że polscy przedsiębiorcy za Odrą naprawdę dobrze radzą sobie w tej materii. Należy pamiętać także, że jeśli w sposób zorganizowany i ciągły, np. świadczymy jakieś usługi, czyli zarabiamy mamy obowiązek zarejestrować 
swoją działalność, a także odprowadzać podatki oraz podpisać umowę z firmą ubezpieczeniową. Między innymi takie wymagania stoją przed przedsiębiorcą w Niemczech, który prowadzi gewerba, czyli jednoosobową działalność gospodarczą. Oprócz obowiązków z tytułu posiadania firmy płyną też profity w postaci wyższych zarobków w porównaniu z tym, co zarabialibyśmy jako szeregowi pracownicy wykonujący dokładnie te same obowiązki.

Ze swoim pomysłem na biznes na pewno warto udać do biura doradczego i przedyskutować to z jego pracownikiem. Dzięki znajomości niemieckich realiów oraz prawa, zwłaszcza tego dotyczącego działalności gospodarczej, będzie on mógł realnie ocenić nasze szanse na powodzenie.

RODZAJE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ ZA ODRĄ

Pod względem rodzajów firm, jakie można założyć w Niemczech i w Polsce ustawodawcy obu tych krajów dopuszczają dość podobne rozwiązania. Mimo to, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wnikliwie rozważyć wszystkie plusy i minusy, by nasz biznes miał jak najlepsze warunki do rozwoju. Prawo u naszych zachodnich sąsiadów stwarza możliwość założenia następujących rodzajów działalności gospodarczej:

  1. jednoosobowa działalność gospodarcza – czyli gewerba;
  2. spółka akcyjna;
  3. spółka komandytowo-akcyjna;
  4. spółka komandytowa;
  5. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – czyli GmbH;
  6. mini-spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – czyli Mini-GmbH;
  7. spółka jawna;
  8. spółka partnerska;
  9. spółka cywilna – czyli UG, wariant spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Przystępując do założenia firmy w Niemczech wskazane jest skorzystanie z pomocy biura doradczego. Jego pracownicy posiadają wiedzę dotyczącą przepisów związanych nie tylko z rejestracją działalności gospodarczej za Odrą, ale również z jej prowadzeniem. 
Ich rady i wskazówki mogą okazać się pomocne, jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z biznesem u naszych zachodnich sąsiadów.

4 Replies to “FIRMA W NIEMCZECH

  1. Witam

    Czy zakładając sklep internetowy w Niemczech jako jednoosobowa dzialalność gospodarcza mogę nazwać go tak jak chce, czy muszę swoim imieniem i nazwiskiem?

    1. Witamy,

      nie ma przeciwwskazań by sklep nazwać jak się chce.
      W razie pytań i pomocy zapraszamy do kontaktu telefonicznego + 22 875 49 66

      Pozdrawiamy zespół Doradców This Way

  2. Witam,
    Czy zakładając GmbH w Niemczech prezes bądź jeden z udziałowców musi legitymować się zameldowaniem w Niemczech, czy też spółka GmbH zarejestrowana w Niemczech (własny adres itd.) przez Polaka, który jest zameldowany w Polsce może bez problemu działać w Niemczech? Czy GmbH podlega wtedy prawu niemieckiemu czy polskiemu?
    Czy istnieje konieczność meldunkowa dla któregokolwiek z „założycieli”/członków zarządu?

    Z góry dziękuję za informację
    M

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *