Wiedza

GDZIE DO LEKARZA W NIEMCZECH?

Planując wyjazd z Polski w poszukiwaniu pracy do naszych zachodnich sąsiadów nie można pomiąć tak ważnej kwestii jak opieka zdrowotna. Warto wiedzieć, gdzie możemy udać się, jeśli zachorujemy i czy za wizytę u lekarza oraz ewentualny pobyt w szpitalu możemy spodziewać się rachunku. Niemiecki system opieki zdrowotnej różni się od naszego. Świadomość tych różnic jest niezbędna zwłaszcza wtedy, gdy trzeba np. wezwać lekarza do chorego dziecka. Zatem gdzie możemy go znaleźć?

GDZIE SZUKAĆ LEKARZA W NIEMCZECH?

Po przeprowadzce, podobnie jak ma to miejsce w Polsce, powinniśmy znaleźć sobie lekarza pierwszego kontaktu. Co ważne brak znajomości języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym nie stanowi tu przeszkody. Prawdopodobieństwo, że w mieście,
w którym mieszkamy znajdziemy lekarza mówiącego po angielsku jest bardzo duże. Mamy także spore szanse na to, że będzie tam również lekarz polskojęzyczny. Jeśli szukamy w Niemczech lekarza specjalisty musimy najpierw udać się do lekarza pierwszego kontaktu, bo to on może wystawić skierowanie, z którym możemy pójść po pomoc do specjalisty. Termin oczekiwania na taką wizytę trzeba wcześniej umówić, gdyż może on wynieść od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Nie zawsze można przewidzieć potrzebę wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Mimo to najlepiej wcześniej sprawdzić godziny, w jakich pracuje nasz lekarz rodzinny, a nawet telefonicznie upewnić się, że tego dnia nie będziemy mieli problemu z dostaniem się do lekarza. Inaczej bowiem możemy spędzić w poczekalni długie godziny w nadziei na to, że zostaniemy przyjęci. Nikt nie lubi takich sytuacji, szczególnie wtedy, gdy zachoruje nasze dziecko i potrzebujemy pomocy lekarza.

Warto dodać, że jeśli posiadamy niemieckie ubezpieczenie zdrowotne musimy przynajmniej raz na 12 miesięcy udać się do dentysty. Jeśli tego nie zrobimy koszty leczenia mogą nie zostać pokryte.

GESUNDHEITSKARTE – CO TO JEST?

Gesundheitskarte to po prostu karta niemieckiego ubezpieczenia zdrowotnego. Dokument ten potwierdza, że posiadamy ubezpieczenie po niemieckiej stronie Odry. Oprócz naszych danych na tej karcie znajduje się historia przebytych przez nas chorób. Podobnie jak dowód, także ten dokument zawsze należy mieć przy sobie. Niezależnie od tego, czy wybieramy się do lekarza w Niemczech, czy czeka nas pobyt w szpitalu możemy być pewni, że zostaniemy poproszeni o okazanie tej karty. Otrzymujemy ją od naszego dostawcy ubezpieczenia zdrowotnego, które jest obowiązkowe, jeśli mieszkamy po niemieckiej stronie Odry.

Jeśli zastanawiamy się nad emigracją zarobkową do naszych zachodnich sąsiadów, zwłaszcza wtedy, gdy kraj opuszczają z nami także dzieci, należy wcześniej zorientować się jak wygląda tam kwestia opieki zdrowotnej dla cudzoziemców i gdzie szukać lekarza w Niemczech. Pomocą mogą służyć nam pracownicy biura doradczego, którzy zapewne wskażą nam różne możliwości oraz podpowiedzą, w jaki sposób uzyskać kartę niemieckiego ubezpieczenia zdrowotnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *