Biznes

GDZIE ROZLICZAĆ SIĘ Z PODATKU SPRZEDAJĄC NA NIEMIECKIM eBAYu

Pierre Omidyar… To nazwisko pewnie nie wszystkim coś mówi, nawet wtedy, gdy w ramach podpowiedzi usłyszymy, że jest to bajecznie bogaty amerykański przedsiębiorca pochodzenia irańskiego. Za to o eBayu słyszał chyba każdy. Pierre Omidyar jest właśnie założycielem tego internetowego serwisu aukcyjnego.

Na polski rynek eBay wkroczył pod koniec kwietnia 2005 roku. Dzięki temu, że początkowo serwis nie pobierał prowizji ani opłat za świadczone usługi szybko zyskał dużą popularność i został drugim najczęściej wybieranym serwisem aukcyjnym w Polsce. Sytuacja ta uległa drastycznej zmianie, gdy wprowadzono opłaty. Mimo tego, że zostały one później częściowo zniesione portal Pierra Omidyara nie jest już tak popularny w kraju nad Wisłą jak na początku. Mimo to, sporo osób zarabia na życie dokonując transakcji za pośrednictwem tego serwisu. Jak wygląda kwestia rozliczania się z podatku, jeśli sprzedajemy na niemieckim eBay’u?

VAT W NIEMCZECH – KIEDY TRZEBA GO ZAPŁACIĆ?

Podatki to coś, przed czym ciężko uciec zwłaszcza, jeśli jest się przedsiębiorcą. Oczywiście są tacy, którzy próbują ominąć różne przepisy, by ich nie płacić, ale w ostatecznym rozrachunku może się to okazać niezbyt dobrym rozwiązaniem. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nie ma większej różnicy, na którym lokalnym serwisie eBay’a jako sprzedawcy wystawiamy swoje towary. Jeśli jednak spełniamy przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • w Niemczech sprzedajemy towary magazynowe,
  • z innego kraju należącego do Unii Europejskiej wysyłamy do klientów indywidualnych do Niemiec towary, które są w naszym kraju magazynowane
    lub najpierw do naszego kraju dostarczane. Odnosi się to do wszystkich kanałów sprzedaży, a kwota obrotu w Niemczech jest rzędu 100 tys. EURO;
  • jesteśmy zarejestrowani jako sprzedawcy w Niemczech,

ciąży na nas obowiązek zarejestrowania się do VAT. Co zatem zrobić, by prawidłowo rozliczać się z podatku sprzedając na niemieckim eBay’u?

CZY PRZESTRZEGASZ PRZEPISÓW O VAT W NIEMCZECH?

Jeśli ta kwestia nas dotyczy przede wszystkim musimy upewnić się, że przestrzegamy przepisów prawnych dotyczących podatku VAT. Należy zacząć od sprawdzenia, czy w związku z prowadzoną działalnością mamy obowiązek zarejestrowania się jako płatnik podatku VAT u naszych zachodnich sąsiadów. W sytuacji, gdy po raz kolejny odpowiadamy sobie „tak, to mnie dotyczy” nie pozostaje nam nic innego, jak tylko niezwłocznie
udać się do niemieckiego finanzmatu i złożyć wniosek o nadanie numeru NIP. Konieczne należy sprawdzić, czy nazwa firmy oraz NIP na naszym zaświadczeniu o statusie podatnika oraz koncie na eBay’u są identyczne. Oczywiście wspomniane zaświadczenie musi mieć oficjalną pieczęć.

W przypadku jakiekolwiek wątpliwości dotyczących tego, gdzie rozliczać się z podatku sprzedając na niemieckim eBay’u warto skontaktować się z biurem doradczym.
Jego pracownicy posiadający rzetelną wiedzę w kwestii prowadzenia księgowości firmy. Korzystając z usług takiego biura nie narażamy się niepotrzebnie na nieprzyjemności ze strony niemieckiego Urzędu Skarbowego i wiążące się z tym kary, także finansowe.

JAK ZAREJESTROWAĆ SIĘ DO VAT

Według statystyk Polacy bardzo chętnie zakładają i prowadzą swoje firmy poza ojczyzną. Krajem, który cieszy się pod tym względem dużym zainteresowaniem naszych rodaków są Niemcy. Niewątpliwie ma to związek z tym, że niemiecka Polonia należy do dość licznych, a co za tym idzie im większa grupa, tym większe prawdopodobieństwo, że polskich firm również będzie proporcjonalnie więcej. Rozważając możliwość założenia własnej działalności gospodarczej w Niemczech oprócz płynących z tego profitów pamiętać również należy o wiążących się z tym obowiązkach.

KIEDY PRZEDSIĘBIORCA MUSI ZAREJESTROWAĆ SIĘ DO VAT W NIEMCZECH

Polska firma, która nie ma swojej siedziby na ternie Niemiec, a jedynie sprzedaje tam towary lub świadczy usługi na rzecz podmiotów niemieckich, nie ma obowiązku rejestrowania się do VAT w Niemczech. Kiedy jednak tamtejsze prawo taki obowiązek nakłada
na przedsiębiorcę? Ma to miejsce w kilku sytuacjach, np. :

  1. kiedy firma importuje towary z dowolnego miejsca na świecie, ale odprawa celna dokonuje się na terytorium Niemiec;
  2. ma miejsce dostawa towarów zakupionych u naszych zachodnich sąsiadów;
  3. gdy polski przedsiębiorca sprzedaje na rzecz niemieckich konsumentów towary, których wartość przekracza rocznie 100 tys. EURO lub wtedy, gdy sam przedsiębiorca rezygnuje ze wspomnianego limitu;
  4. świadczone za Odrą usług mają związek z nieruchomościami, zalicza
    się tu także usługi budowlane.

Jeżeli w odniesieniu do prowadzonej przez nas firmy ma zastosowanie choćby jeden z powyższych wariantów jesteśmy zobowiązani udać się do odpowiedniego Urzędu Skarbowego i zarejestrować się do VAT.

REJESTRACJA DO VAT – JAK PRZEBIEGA?

W tym momencie pojawiają się pierwsze różnice między polskim i niemieckim systemem podatkowym. W Polsce firma otrzymuje jeden numer NIP, który ma jej służyć do celów związanych z rozliczeniami z fiskusem. Natomiast u naszych zachodnich sąsiadów
do transakcji firma, która planuje zarówno transakcje wewnątrzkrajowe, jak i poza terytorium UE musi posiadać dwa oddzielne uprawniające ją do tego numery dla celów podatkowych.

Proces rejestracji podatnika do VAT w Niemczech uznać można za dość łatwy. Niemiecki fiskus nie przewiduje tu żadnych specjalnych wniosków, a cała procedura dokonuje się drogą mailową. W odpowiedzi na naszą wiadomość tamtejszy Urząd Skarbowy prześle nam listę dokumentów, które powinniśmy zebrać i dostarczyć mu także mailowo. Natomiast sam numer do celów podatkowych otrzymamy pocztą tradycyjną.

Samo założenie działalności gospodarczej u naszych zachodnich sąsiadów wydawać by się mogło stosunkowo proste. Jeśli udając się do odpowiedniego urzędu mamy
ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty cała procedura przebiega bardzo sprawnie. Jeśli mamy w tej kwestii jakiekolwiek wątpliwości bardzo rozważnym posunięciem jest skorzystanie z pomocy biura doradczego. W tym miejscu nie można nie wspomnieć, że usługi takiego biura nie ograniczają się wyłącznie do porad prawnych, ale obejmują
także pomoc w prowadzeniu księgowości, jak również usługi tłumaczeniowe. Pracownicy biura doradczego udzielą również wyczerpujących informacji odnośnie tego,
jak zarejestrować się do VAT w Niemczech

One Reply to “GDZIE ROZLICZAĆ SIĘ Z PODATKU SPRZEDAJĄC NA NIEMIECKIM eBAYu

  1. Ludzie jak w tym kraju ma byc dobrze jak wy w kolko wybieracie miedzy tyfusem, a cholera. Ida wybory a wy ciagle glosujecie na sondaze, a nie tak jak wam serce podpowiada. Sondaze sa naciagane, to zwykla socjotechnika. Zrozumcie, ze trzeba w koncu wywalic magdalenkowy uklad POPIS z sejmu i wtedy w Polsce bedzie normalnie. Oni nie sluza naszemu krajowi – jedni pacholki Brukseli, drudzy pacholki USA. Im chodzi tylko i wylacznie o wladze. Zycie w splendorze i luksusach przez kolejne 4 lata na koszt podatnikow.

    Zrozumcie, ze PIS nie daje wam 500+ z troski o was, czy o wasze dzieci. To jest zwykle kupowanie glosow i to jeszcze waszymi pieniedzmi. Tak placicie za to w podniesionych kolejnych podatkach i daninach. Zrozumcie ze dobrobyt buduje sie obnizajac podatki, a nie rozdajac pieniadze.

    Ja chce zyc godnie ze swojej pensji, a nie dostawac jekies ochlapy od panstwa. Jest jedna partia ktora chce obnizac podatki, nie dawac, ale i tez nie zabierac, ale ja wam nie bede mowil na kogo glosowac. Powiem wam, na kogo nie glosowac – trzeba pogonic POPIS! I trzeba ruszyc sie z domu i isc na wybory. Nie patrzcie na sondaze. Namowcie cala rodzine i idzcie glosowac przeciwko POPIS. Te szkodniki niszcza Polske od ponad 2o lat pod roznymi nazwami. Biedy nie da sie zniesc ustawa tak jak to Kaczynski planuje poprzez podniesienie placy minimalnej. Niezbyt inteligentni juz sie ciesza, ze beda wiecej zarabiac, ale przeciez nie pomysla, ze na przyklad szef piekarni bedzie musial podniesc pensje piekarzom i chleb bedzie kosztowal 8PLN. I tak samo w kazdej innej branzy. Dlaczego nie mozna podniesc skandalicznie niskiej kwoty wolnej od podatku, a wydaje sie miliardy na 500+ ? Dlaczego ta banda z Wiejskiej ma kwote wolna od podatku w wysokosci 30tys. a my 10 razy mniej? To nie jest ani dobre prawo, ani sprawiedliwosc. Kopiujcie ten komentarz i wklejajcie na swoim facebook-u, twitterze i gdzie tylko sie da.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *