Pozostałe

SPÓŁKA GmbH W NIEMCZECH

Posiadanie GmbH w Niemczech – korzyści 

Nie należy dziwić się naszym rodakom stosunkowo chętnie wyjeżdżającym za Odrę w celu poszukiwania lepiej płatnej pracy. W dużej mierze spowodowane jest to tym, że niemiecka gospodarka należy do jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się na świecie. Obowiązująca w Niemczech zasada wolności gospodarczej, w myśl której wszyscy obywatele Unii Europejskiej mogą u naszych zachodnich sąsiadów zakładać i prowadzić firmy na równych zasadach jak rodowici Niemcy, stanowi dodatkową zachętę dla osób poważnie myślących o rejestracji własnej działalności gospodarczej. Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas artykuł pomoże Ci w podjęciu decyzji. Zapraszamy do lektury.

Niemieckim odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością  jest spółka GmbH. Obok jednoosobowej działalności gospodarczej to właśnie GmbH jest jedną z najczęściej otwieranych firm u naszych zachodnich sąsiadów. Warto pamiętać, że może być ona założona przez jedną osobę. Jednak w takiej sytuacji wymagana
jest specjalna umowa, którą poświadczy notariusz. Zasady prowadzenia spółki GmbH w Niemczech są bardzo zbliżone do tych, jakim podlega jej polski odpowiednik.

Jaki wymagany kapitał w spółce GmbH?

Takie zainteresowanie GmbH związane jest bezpośrednio z korzyściami wynikającymi z założenia takiej spółki. Wśród nich wymienić należy możliwość stworzenia dość elastycznej pod kątem rodzaju wykonywanej działalności umowy, a wszystko to w ramach indywidualnych oczekiwań i potrzeb poszczególnych wspólników. Warto również dodać,
że niemieckie prawo daje możliwość tworzenia spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, przy czym ich kapitał zakładowy mogą stanowić nie tylko wkłady pieniężne, ale również rzeczowe. Należy pamiętać, że minimalny kapitał zakładowy w wypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi 25 tys. euro.

 

Czy się opłaca rejestracja spółki GmbH w Niemczech?

Nie ulega wątpliwości, że założona w Niemczech firma może przynieść znaczące zyski, zwłaszcza w zestawieniu z polskimi realiami. Jednak podjęcie decyzji o rejestracji spółki GmbH powinno być poprzedzone śledzeniem rynku niemieckiego oraz wnikliwą analizą Twojej sytuacji. Informacje o kosztach związanych z rejestracja i prowadzeniem spółki GmbH w Niemczech opisaliśmy w kilku wcześniejszych artykułach. Jeśli nadal masz wątpliwości lub zastanawiasz się, jak sprawnie wcielić w życie pomysł na biznes
w Niemczech zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami, którzy dysponując potrzebną wiedzą odpowiedzą na wszystkie pytania. Nasze biura doradcze znajdują się zarówno
na terenie Polski, jak i Niemiec, a obsługa w nich odbywa się w języku polskim.

KOSZT REJESTRACJI SPÓŁKI GMBH

Przygotowując się do założenia własnej firmy oprócz określenia charakteru jej działalności i ustalenia priorytetów, jakimi będziemy się kierować trzeba również pod uwagę wziąć wiążące się z tym koszty. Jeżeli poważnie myślimy o założeniu własnej działalności w Niemczech to warto lepiej przyjrzeć się GmbH, czyli spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. 

Robiąc przygotowania do rejestracji działalności gospodarczej warto też skorzystać z pomocy biura doradczego, by zyskać pewność, że w odpowiedni sposób podchodzimy do całego przedsięwzięcia. W przyszłości może się okazać, że dzięki temu uniknęliśmy kilku błędów, które znacząco utrudniłyby funkcjonowanie naszej firmy.

JAKIE SĄ KOSZTY WSTĘPNE REJESTRACJI GmbH?

Niemiecki ustawodawca stawia przyszłemu przedsiębiorcy szereg wymagań, bez spełnienia których rejestracja jakiejkolwiek formy działalności gospodarczej będzie niemożliwa. Obok wymogów dotyczących przedstawienia odpowiednich pozwoleń (np. koncesji w przypadku, gdy chcemy prowadzić lokal gastronomiczny, handlować materiałami niebezpiecznymi lub bronią, czy trudnić się transportem) znajduje się zapis dotyczący obowiązku wniesienia wkładu zakładowego. Oczywiście w zależności od rodzaju spółki będzie on inny. Zatem jednym z poważniejszych wydatków związanych z rejestracją spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie właśnie kapitał początkowy. Koszt rejestracji GmbH to przede wszystkim wkład zakładowy, który zgodnie z niemieckim prawem wynosi przynajmniej 25 tys. euro.

To oczywiście nie jedyny wydatek przyszłego przedsiębiorcy. Kolejnym punktem na liście kosztów rejestracji GmbH są opłaty dokonywane w urzędzie. Wynoszą one 5% kapitału początkowego. Oznacza to, że jeśli zdecydujemy się na najniższy dopuszczalny wkład zakładowy, czyli wspomniane wcześniej 25 tys., opłaty wyniosą około 1,3 tys. euro. Należy również wspomnieć o wizycie u notariusza i doradcy podatkowego. Umowa notarialna jest jednym z kluczowych elementów związanych z powołaniem spółki GmbH.

REJESTRACJA GmbH – W JAKIM URZĘDZIE?

Gdy zbierzemy już wszystkie wymagane dokumenty, pozwolenia, zaświadczenia i koncesje, a także potrzebne na ten cel środki finansowe (czyli będziemy przygotowani na poniesienie wszystkich kosztów rejestracji GmbH) możemy udać się do urzędu i zarejestrować naszą firmę. Swoje kroki powinniśmy skierować do ratusza bądź urzędu miejskiego – w zależności od tego, w którym z nich mieści się urząd do spraw gospodarki. To tam dopełnimy wszelkich formalności. Urząd skarbowy, urząd statystyczny i towarzystwo ubezpieczeniowe zostaną automatycznie poinformowane o powstaniu naszej spółki, więc nie musimy osobiście zgłaszać im tego faktu.

Lista kosztów rejestracji spółki GmbH nie należy do najkrótszych. Jednak fakt, że za ewentualne szkody, jakie mogą powstać w związku z jej działalnością nie odpowiadamy swoim osobistym majątkiem dla wielu naszych rodaków w Niemczech, i nie tylko, ma istotne znaczenie. Kluczowe w sytuacji braku odpowiednich partnerów biznesowych jest również to, że ten rodzaj spółki możemy założyć bez jakichkolwiek wspólników.

WŁASNA DZIAŁALNOŚĆ – JAKI RODZAJ SPÓŁKI WYBRAĆ?

Spory odsetek Polaków mieszkających i pracujących po niemieckiej stronie Odry swoją przygodę z prowadzeniem własnego biznesu zaczynało od jednoosobowej działalności gospodarczej. Dziś, część z nich to już spółki, ponieważ pomysły właścicieli spotkały się z dobry przyjęciem konsumentów i usługobiorców, więc polskie biznesy miały szansę się rozwinąć. Jeśli wierzyć statystykom, Polacy najchętniej przekształcają swoje jednoosobowe firmy w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli GmbH. Dlaczego akurat taki wariant spółek cieszy się zainteresowaniem naszych rodaków?

Powody są na pewno różne, gdyż sytuacja każdego z tych przedsiębiorców jest inna. Prawdopodobnie jednym z podstawowych czynników skłaniających ku takiemu rozwiązaniu jest kwestia odpowiedzialności w przypadku, gdy firma ma kłopoty. Właściciel GmbH w Niemczech nie odpowiada własnym majątkiem za ewentualne szkody, jakie zaistniały w związku z działalnością jego spółki. Oczywiście decydując się na założenie własnej firmy trzeba liczyć się także z takim scenariuszem, dlatego wybór rodzaju spółki musi być dokładnie przemyślany.

GmbH NIEMCY – WYMAGANIA 

Oczywiście chcąc założyć spółkę GmbH w Niemczech trzeba także wziąć pod uwagę koszty z jakimi będzie się to wiązało. Zgodnie z niemieckim prawem, jeżeli przedsiębiorca chce założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością powinien dysponować kapitałem zakładowym nie niższym niż 25 tys. euro. Nie można nie wspomnieć również opłatach związanych z wizytą u notariusza i doradcy podatkowego. Notariusz jest w zasadzie jedną z pierwszych osób, które musimy odwiedzić w związku z planowanym założeniem spółki GmbH w Niemczech, ponieważ poświadczona notarialnie umowa jest podstawą do założenia tego rodzaju działalności u naszych zachodnich sąsiadów. Warto dodać, że choć GmbH 
to spółka do jej założenia wcale nie potrzeba wspólników, co zdecydowanie jest atutem tego rodzaju działalności gospodarczej.