Biznes

JAKĄ SPÓŁKĘ WYBRAĆ W NIEMCZECH?

Nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy – są krajem stosunkowo często wybieranym przez Polaków w związku z tzw. emigracją zarobkową. Ilość naszych rodaków wyjeżdżających za Odrę w poszukiwaniu pracy stale rośnie. Bez wątpienia wiąże się to z kilkoma aspektami.
Przede wszystkim kwestia wysokości wynagrodzenia. Choć od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku pensja minimalna została podniesiona to nadal zarobki w Niemczech są na wyższym poziomie niż te w naszym kraju. Oczywiście ma to także związek z walutą. Po niemieckiej stronie Odry od jakiegoś czasu jest euro,
które po przeliczeniu na złotówki sprawia, że tamtejsze pensje są kilkakrotnie wyższe niż polskie. Nie trudno zatem dziwić się naszym rodakom wyjeżdżającym z kraju.

RODZAJE SPÓŁEK W NIEMCZECH

Polacy chętnie zakładają w Niemczech firmy. Na pewno nie bez znaczenia jest to, że niemieckie prawo wymusza rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej od każdego, kto w sposób stały, a także zorganizowany wykonuje pracę zarobkową na własny rachunek. Ciekawe pomysły na biznes, jakość usług i odpowiednia cena sprawiają,
że niejednokrotnie właściciele firm jednoosobowych zmuszeni są zatrudnić pracowników, by nie stracić klientów, a razem z nimi większych dochodów. Oczywiście firma jednoosobowa nie może zatrudniać pracowników. W związku z czym na właścicielu takiej działalności gospodarczej ciąży obowiązek, wynikający z prawa niemieckiego, zmiany prawnego charakteru swojej działalności. Po prostu firmę jednoosobową należy przekształcić w spółkę.

Oto rodzaje spółek w Niemczech:

  • spółka jawna,
  • spółka cywilna,
  • spółka partnerska,
  • spółka akcyjna,
  • spółka komandytowa,
  • spółka komandytowo-akcyjna,
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • Mini-GmbH, czyli mini-spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

JAKĄ SPÓŁKĘ WYBRAĆ?

Wybór właściwego rodzaju spółki w Niemczech nie może być przypadkowy. Tak ważna decyzja biznesowa powinna być wcześniej bardzo wnikliwie przeanalizowana. Pomocne może okazać się skorzystanie z usług biur doradczych, które doskonale orientują się nie tylko w rodzajach spółek w Niemczech, ale także znają tamtejsze prawodawstwo.

W zależności od tego, w jakiej branży pracujemy oraz czy oferujemy naszym klientom towary lub usługi dla profilu działalności spółki, którą planujemy otworzyć będzie właściwy inny rodzaj spółki. O ile rejestracja firmy jednoosobowej nie była zbyt kosztowna,
nawet w sytuacji, gdy konieczne było zdobycie wymaganych koncesji w przypadku spółek w Niemczech sprawa wygląda nieco inaczej.

Założenie spółki akcyjnej oraz komandytowo-akcyjnej wiąże się z koniecznością posiadania 50 tys. euro wkładu kapitałowego. Natomiast, jeśli zdecydujemy się na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością to będziemy potrzebowali połowę tej kwoty, czyli 25 tys. euro.
Jeżeli i ta kwota wydaje się zbyt duża to wkład początkowy Mini-GmbH wynosi już tylko 1 euro. To z kolei nie zawsze jest dobrze postrzegane przez poważnych kontrahentów, gdyż w ich oczach tak niski kapitał zakładowy może świadczyć o tym, że nasza firma nie rokuje na przyszłość.

Kwestia ewentualnych współwłaścicieli również jest istotna, tak samo jak rodzaj odpowiedzialności jaką zgodzą się ponosić w sytuacji, gdy działalność spółki zacznie przynosić straty. Jeżeli chcemy mieć pewność, że w razie niepowodzenia w interesach nasz majątek będzie bezpieczny to najlepszym wyborem wydaje się być spółka GmbH, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Decyzja o wyborze formy działalności gospodarczej jest kwestią bardzo indywidualną, uzależnioną od wielu czynników i bez wątpienia jest jedną z ważniejszych decyzji biznesowych przedsiębiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *