Biznes

KOSZT PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI W NIEMCZECH

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej stwarza nowe perspektywy i znacząco zmienia przebieg kariery zawodowej. Medal jednak ma zawsze dwie strony. Oprócz dość miłej perspektywy awansu z pozycji jednego z wielu pracowników na jedynego w swoim rodzaju szefa nie można zapomnieć także o tej drugiej stronie – o wiążących się z tym faktem wymaganiach. Pozwolenia, koncesje, pensje dla pracowników, zabieganie o kontrahentów, szukanie nowych rynków zbytu na oferowane przez nas usługi lub sprzedawane towary to tylko wierzchołek góry lodowej, której na imię „obowiązki szefa”.

A co jeśli zdecydujemy się założyć firmę poza ojczyzną, np. w Niemczech? Co się wtedy zmienia? Jaka to będzie zmiana, czy na pewno na gorsze? Jakie są koszty pro wadzenia działalności w Niemczech? Na szczęście to nie jest tak straszne, jak może się wydawać.

DZIAŁALNOŚĆ W NIEMCZECH – KOSZTY

Oprócz tego, że prowadzenie własnej firmy może być fantastyczną przygodą zawodową i spełnieniem marzeń o podbijaniu rynku, bez względu na branżę, w jakiej się specjalizujemy, to także ciężka praca oraz poważne obowiązki, których nie można zaniedbać ani odkładać, gdyż czasami właśnie od terminowego załatwienia całej sprawy zależy końcowy efekt.

Od 2009 roku na przedsiębiorców nałożono obowiązek opłacania składek za wypadek w czasie pracy, jak również na ubezpieczenie zdrowotne. Ustawodawca pozostawił w tym zakresie jednak nieco niezależności prywatnym przedsiębiorcom dając im możliwość wybrania pomiędzy państwowym i prywatnym ubezpieczeniem. Nie zmienia to jednak faktu, że tańsza opcja to wybór ubezpieczenia w prywatnej firmie ubezpieczeniowej.
Trzeba też dodać, że w Niemczech ubezpieczenia zdrowotne naliczane są indywidualnie, a na ich wysokość wpływają różne czynniki, np. stan cywilny, wiek, czy stan zdrowia.
Za młodego, samotnego i zdrowego pracownika pracodawca zapłaci najniższą stawkę, około 60 euro.

W przypadku, gdy działamy w branży typowo rzemieślniczej jesteśmy zobowiązani (w myśl ustawy o niemieckim rzemieślnictwie) jako przedsiębiorcy do opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne. Jeśli zrezygnujemy z opłacania tych składek w przyszłości,
gdy osiągniemy wiek emerytalny nie możemy liczyć na otrzymywanie żadnych świadczeń.

ZALETY BYCIA PRZEDSIĘBIORCĄ W NIEMCZECH

Nie można się oszukiwać – koszt prowadzenia działalności w Niemczech do najniższych nie należy. Jeśli jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie to w przyszłości możemy liczyć na wyższe świadczenia emerytalne oraz lepszą niż w Polsce opiekę zdrowotną. Jest zatem
o co powalczyć i nad czym się zastanawiać.

Oprócz opracowania solidnego planu biznesowego na pewno nie zaszkodzi spotkać się z pracownikiem biura doradczego. Będzie to dla nas doskonała okazja do zestawienia naszych wyobrażeń o kosztach prowadzenia działalności w Niemczech ze stanem faktycznym oraz obowiązującymi tam realiami. Zapewne dużym ułatwieniem będzie też fakt, że coraz więcej polskich biur doradczych otwiera swoje odziały po niemieckiej stronie Odry. Dzięki temu rozmowa o naszej firmie w biurze doradczym odbędzie się w języku polskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *