Wiedza

KSIĘGOWOŚĆ W NIEMCZECH – BIURO KSIĘGOWE

Założenie własnej firmy oprócz tego, że może stać się źródłem satysfakcji zawodowej, która przekłada się na większe dochody, a co za tym, także wyższy poziom życia, nieodzownie związana jest koniecznością prowadzenia księgowości. Wybierając naszych zachodnich sąsiadów na miejsce prowadzenia swojej działalności gospodarczej trzeba mieć świadomość, że będziemy mieli obowiązek rozliczać się z tamtejszym urzędem skarbowym i to według zasad niemieckiego prawa podatkowego.

W związku z tym, że system podatkowy w Niemczech nie należy do zbyt skomplikowanych, a współpraca z urzędem skarbowym na ogół sprowadza się do wymiany korespondencji ceny usług oferowanych przez tamtejsze biura księgowe są stosunkowo niskie. Fakt ten na pewno cieszy przedsiębiorców i osoby prywatne korzystające z usług takich biur.

KOMU ZLECIĆ PROWADZENIE KSIĘGOWOŚCI FIRMY?

Pilnowanie, by prowadzenie księgowości w Niemczech było przejrzyste i zrozumiałe należy do obowiązków przedsiębiorcy. Jeżeli w czasie kontroli urzędnik uzna, że to zaniedbaliśmy urząd skarbowy sam obliczy podstawę opodatkowania naszej działalności gospodarczej. Trzeba koniecznie pamiętać, że nawet jeśli zlecimy prowadzenie księgowości naszej firmie księgowemu czy kancelarii podatkowej nie zwalania nas to w żaden sposób
od odpowiedzialności przed niemieckim urzędem skarbowym. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości sami będziemy musieli się tłumaczyć i nie zwolni nas z tego brak znajomości prawa podatkowego.

BIURO KSIĘGOWE – JAK WYBRAĆ?

Jeżeli interesuje nas konkretne biuro księgowe w Niemczech najrozsądniej jest porozmawiać jeśli nie z właścicielem to przynajmniej z pracującymi tam księgowymi, by zorientować się, czy specjalizują się w wiążących się z naszą działalnością gospodarczą zagadnieniach prawa podatkowego. Uczciwy księgowy sam powinien niejako pochwalić się, kto korzysta z jego usług. Wskazane jest skontaktowanie się z takimi osobami, by dowiedzieć się jak w praktyce wygląda współpraca z konkretnym biurem. Nikt przecież nie lubi kupować kota w worku. Skoro musimy zapłacić za usługę to należałoby wcześniej upewnić
się co do jakości jej świadczenia. Istotne jest również, by wybrana przez nas kancelaria podatkowa posiadała certyfikat. Świadczy on o kompetencjach pracujących tam osób, co pozwala przypuszczać, że finanse naszej firmy będą w dobrych rękach. Warto zatem dołożyć wszelkich starań, by wybrany przez nas biuro księgowe w Niemczech należało
do tych rzetelnych i uczciwych. W przyszłości pomoże to nam uniknąć niepotrzebnych problemów ze strony urzędu skarbowego.

Decydując się na współpracę z biurem księgowym w Niemczech warto zadać sobie odrobinę trudu i sprawdzić, czy to, któremu chcemy powierzyć nasze finanse jest godne zaufania.
Jeśli nie chcemy sami tego robić można udać się do biura doradczego. Jego pracownicy zapewne będą w stanie wskazać nam kogoś odpowiedniego lub przynajmniej udzielą informacji, gdzie szukać dobrego księgowego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *