Pozostałe

ODSZKODOWANIA ZA ZŁAMANIA W NIEMCZECH

Wypadki i niejednokrotnie wiążące się z nimi uszczerbki na zdrowiu to coś,
czego nikt sobie nie życzy. Natomiast wiedzę odnośnie tego, jak zachować się w takiej sytuacji powinien posiadać każdy, szczególnie wtedy, gdy planujemy zagraniczny urlop, wyjazd do pracy sezonowej lub opuszczenie kraju na stałe. Znajomość zasad dotyczących ustalania sprawcy wypadku i tego, w jaki sposób ubiegać się o odszkodowanie jest potrzebna bez względu na to, do jakiego państwa planujemy się udać. 

My, Polacy, stosunkowo często wyjeżdżamy do pracy do naszych zachodnich sąsiadów.
Czy wiemy, jakiej wysokości odszkodowania za złamania w Niemczech
możemy się spodziewać i jakie formalności trzeba wtedy załatwić?

ODSZKODOWANIA ZA ZŁAMANIA W NIEMCZECH – JAK JE WYLICZYĆ?

Odszkodowania za złamania w Niemczech nie zawsze są identyczne. W praktyce oznacza to, że jeśli w wyniku wypadku mechanik samochodowy i nauczyciel złamią rękę to nikogo nie powinno dziwić, że to ten pierwszy otrzyma wyższe odszkodowanie. Z czego to wynika? Nauczyciel pracuje przede wszystkim głosem, ponieważ (pomijając wszystkie pomoce naukowe) to tak przekazuje on wiedzę uczniom. Z kolei mechanik samochodowy musi mieć w 100% sprawne dłonie, by móc naprawić samochody, bo w przeciwnym razie
nie jest on zdolny do pracy. Oczywiście nie oznacza to, że przykładowa ręka nauczyciela
jest mniej ważna niż ręka mechanika samochodowego, jednak skutki, jakie pociągnie
za sobą taki wypadek są zdecydowanie inne w przypadku każdego z tych ludzi. W związku
z tym jest wielce prawdopodobne, że to właśnie mechanik otrzyma wyższe odszkodowanie.

Wobec powyższego, choć w niemieckim prawie istnieje tabela odszkodowań,
to nie można na jej podstawie określić jaka kwota odszkodowania zostanie przyznana poszkodowanemu. Dla sądu zasadnicze w tej kwestii będzie to, jaki jest rodzaj i zakres uszkodzenia ciała, a także spowodowany tym uszczerbek na zdrowiu. Kwota odszkodowania uzależniona jest również od tego, czy w wyniku poniesionych obrażeń na ciele poszkodowanego powstały blizny, bądź doszło do trwałych zniekształceń ciała. Proces leczenia i czas jego trwania, konieczność korzystania z pomocy specjalisty
(np. fizjoterapeuty) oraz pobyt w szpitalu to kolejne czynniki, które w znaczący sposób wpływają na wysokość odszkodowania.

W JAKI SPOSÓB UBIEGAĆ SIĘ O ODSZKODOWANIE?

Zgodnie z niemieckim prawem to poszkodowany musi udowodnić winę sprawcy wypadku, a także zakres uszczerbku, jaki poniósł na zdrowiu. W takiej sytuacji zasięgnięcie porady u adwokata jest prawdopodobnie najrozsądniejszą rzeczą, jaką każdy poszkodowany może zrobić. Prawnik nie tylko oceni szanse na wygranie sprawy, ale może też pomóc w zbieraniu dowodów, które pomogą w ustaleniu winy sprawcy oraz zasądzeniu na rzecz poszkodowanego odszkodowania. To właśnie adwokat może w naszym imieniu złożyć pozew o odszkodowanie we właściwym sądzie.

Jak już było wspomniane wcześniej wysokość odszkodowania za złamania w Niemczech może się różnić w poszczególnych przypadkach i nie można się na to oburzać, ponieważ tak stanowi tamtejsze prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *