Biznes

PODATEK OD DOCHODU W NIEMCZECH


Ci z nas, którzy zdecydowali się na stałe przeprowadzić do Niemiec i tam pracują mają obowiązek rozliczać się z niemieckim urzędem skarbowym. Jeżeli nie posługujemy się biegle językiem niemieckim lub tamtejszy system podatkowy jest dla nas mało zrozumiały warto udać się do certyfikowanego doradcy podatkowego, który pomoże nam nie tylko we właściwy sposób wypełnić dokumenty, ale także uzyskać wyższy zwrot podatku, a co ważne pieniądze otrzymamy zdecydowanie szybciej, niż wtedy, gdybyśmy rozliczali się bez pomocy kancelarii. Poszukując zaufanego doradcy podatkowego warto udać się do biura doradczego. Jego pracownik pomoże znaleźć nam odpowiednią kancelarię.

Choć skorzystanie z usług certyfikowanego doradcy podatkowego jest rozsądnym posunięciem, przecież w końcu chodzi o nasze pieniądze, to możemy sami wyliczyć podatek od dochodu w Niemczech, jaki będziemy musieli zapłacić. 

CZY ZAWSZE TRZEBA ROZLICZAĆ SIĘ Z PODATKU W NIEMCZECH?

Finanzmat, czyli niemiecki urząd skarbowy, przyśle nam wezwanie do zapłaty podatku od dochodu w Niemczech w sytuacji, gdy:

  • nasz miesięczny dochód przekracza kwotę 410 euro;
  • osiągamy przychód w związku ze świadczeniem usług dzierżawy bądź najmu;
  • korzystamy ze świadczeń socjalnych, które wypłacane są z budżetu państwa;
  • pracujemy przynajmniej u dwóch pracodawców jednocześnie.

Niemieckie prawo podatkowe przypisując nas do jednej z sześciu klas podatkowych bierze pod uwagę nasz stan cywilny. Jeśli zostaniemy zakwalifikowani do klasy II, III, IV, V lub VI możemy spodziewać się korespondencji z tamtejszego Urzędu Skarbowego. Jedynie osoby należące do I klasy podatkowej nie płacą podatku od dochodu w Niemczech. Do klasy tej należą osoby stanu wolnego (czyli panna lub kawaler), osoby rozwiedzione bądź pozostające w separacji, a także ci małżonkowie, których współmałżonek przebywa poza terytorium Unii Europejskiej. Ponadto I klasa podatkowa przeznaczona jest również
dla osób, które przynajmniej 2 lata wcześniej owdowiały.

W przypadku, gdy należymy do jednej z pięciu pozostałych klas podatkowych przysługuje nam inna kwota wolna od podatku – będzie to od 105 euro (V klasa podatkowa) do aż 1788 euro (III klasa podatkowa).

ZWROT PODATKU Z NIEMIEC

Jeśli pracujemy legalnie za Odrą i odprowadzamy wszystkie podatki w sposób zgodny z przepisami istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie przysługiwał nam zwrot podatku. Na obliczenie tej kwoty niestety nie ma jednego wzoru, ponieważ wpływa na nią wiele czynników, jak chociażby wysokość dochodów, stan cywilny, a nawet to, gdzie mieszkamy. Zachodnie landy płacą podatek w wysokości 5,5% na rzecz landów wschodnich.
Jest to gest solidarności z ich strony i forma pomocy w celu wyrównania różnic. W związku z tym najlepiej udać się do certyfikowanego doradcy podatkowego, który pomoże nam obliczyć podatek od dochodu w Niemczech, jaki musimy zapłacić.
W ten sposób uzyskamy również wyższą kwotę zwrotu podatku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *