Praca

PODATKI W NIEMCZECH DLA SPÓŁEK

Decydując się na założenie działalności gospodarczej w Niemczech trzeba również liczyć się z tym, że będziemy podlegali tamtejszemu systemowi podatkowemu. Oczywiście różni się on od jego polskiego odpowiednika. Warto zapoznać się z zasadami systemu podatkowego za Odrą, by mieć świadomość tego, jakie podatki w Niemczech obowiązują spółki. Posiadając taką wiedzę będzie nam łatwiej uniknąć błędów i wynikających
z tego tytułu nieprzyjemności ze strony niemieckiego fiskusa.

Jeżeli niemieckie prawo podatkowe nie jest dla nas zbyt przejrzyste warto udać się do biura doradczego. Jego pracownicy pomogą nam znaleźć certyfikowaną kancelarię podatkową, byśmy mogli w ten sposób rozliczyć się z niemieckim fiskusem.

PODATKI W NIEMCZECH DLA SPÓŁEK – JAKIE ZAPŁACIMY?

Na osoby prowadzące własną działalność gospodarczą oraz spółki osobowe zgodnie
z przepisami niemieckiego prawa podatkowego nakładany jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Natomiast w przypadku spółek kapitałowych stosowany jest podatek kapitałowy, czyli po prostu podatek kapitałowy od osób prawnych. Oprócz tego, poza osobami wykonującymi wolne zawody (np. lekarz, pisarz, architekt), wszystkie prowadzące działalność gospodarczą podmioty podlegają obowiązkowemu podatkowi od prowadzenia działalności gospodarczej. To niestety nie koniec podatków dla spółek w Niemczech. Dodatkowo mamy jeszcze dobrze znany podatek VAT i wliczony jest w cenę usług
oraz towarów. Występuje także pod nazwą podatku od wartości dodanej. 

STAWKI PODATKOWE W NIEMCZECH

Zanim udamy się do urzędu do spraw gospodarki i zarejestrujemy naszą działalność gospodarczą koniecznie należy zapoznać się różnicami w obrębie wysokości podatków dla spółek w Niemczech. Od tego bowiem będzie zależało jakie podatki będziemy musieli płacić jako firma, a także z jakich ulg będziemy mogli korzystać. Nie bez znaczenia jest także land, w którym „zameldujemy” naszą firmę.

Podatek dochodowy od osób fizycznych wynosi od 15% do aż 42%. Ponadto,
jeśli uzyskaliśmy dochód związany z:

  • dzierżawą lub wynajmem;
  • prowadzeniem działalności gospodarczej;
  • pracą zależną;
  • inwestycją kapitału (zyski udziałowców związane z funkcjonowaniem spółek, dywidendy z akcji ,odsetki);
  • działalnością leśną bądź rolną;
  • pracą samodzielną (np. pisarz, prawnik, lekarz);

podlegamy dodatkowemu opodatkowaniu. W przypadku osób prawnych podatek dochodowy to 15%. Podstawą jego naliczenia, analogicznie jak w przypadku osób fizycznych, są dochody, jakie konkretna osoba prawna uzyskała w danym roku podatkowym.

Podstawowa stawka podatku VAT w Niemczech to 19%, zaś obniżona to już tylko 7%. W przypadku małych przedsiębiorców, gospodarstw leśnych i rolnych zastosowanie mają szczególne regulacje.

Natomiast wysokość podatku od prowadzenia działalności gospodarczej uzależniona jest od miejsca prowadzenia przez nas działalności gospodarczej. W tym wypadku zysk dochodowy stanowi podstawę opodatkowania. W związku z tym im wyższe zyski dochodowe odnotowujemy jako firma, tym większe podatki dla spółek w Niemczech będziemy zobowiązani zapłacić. Osoby fizyczne i spółki osobowe mogą skorzystać z przysługującej im ulgi – kwota wolna od podatku wynosi w tym wypadku 24,5 tys. euro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *