Biznes

POLSKI KSIĘGOWY W NIEMCZECH

Od 1 maja 2004 roku Polska jest jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej. W 2011 roku zakończył się okres przejściowy i od tego czasu austriacki oraz niemiecki rynek pracy stanęły otworem przed Polakami. Nasi rodacy nader skrupulatnie korzystają z tej możliwości i bardzo chętnie wyjeżdżają tam w poszukiwaniu pracy. Znaczna część tych spośród nich, którzy pojechali za Odrę w związku z pracą o charakterze sezonowym (np. zbiór owoców lub warzyw) po jakimś czasie zdecydowała się na stałe
tam zamieszkać, a nawet sprowadziła tam rodziny.

Jednak Polak w Niemczech to już nie tylko pracownik budowy, hydraulik, opiekunka osób starszych, czy fryzjerka. Nasi rodacy coraz częściej podejmują decyzję o samozatrudnieniu i zakładają własną działalność gospodarczą – gewerbe. O ile z załatwieniem formalności związanych z rejestracją oraz późniejszym prowadzeniem firmy jednoosobowej,
a nawet spółki, nasi rodacy radzą sobie zaskakująco dobrze, o tyle w kwestii rozliczenia z niemieckim fiskusem może być trudniej. Czemu tak się dzieje? Czy polski księgowy w Niemczech to rozwiązanie wszystkich problemów polskich przedsiębiorców?

POLSKI KSIĘGOWY W NIEMCZECH – KIEDY JEST POTRZEBNY?

W związku z tym, że za Odrą stale rośnie ilość firm, których właścicielami są Polacy wzrasta też zapotrzebowanie na usługi polskich księgowych w Niemczech. Skorzystanie z ich usług jest ważne także wtedy, gdy trzeba rozliczyć się z fiskusem. Doświadczony księgowy zdecydowanie lepiej zna się na przepisach, więc jest w stanie pomóc nam uzyskać większy zwrot podatku niż ten, na jaki moglibyśmy liczyć sami wypełniając zeznanie podatkowe za Odrą. Warto również dodać, że uzyskanie certyfikatu doradcy podatkowego w Niemczech wcale nie jest takie proste. Można zatem liczyć, że osoby, którym się to udało będą dbały o swoje dobre imię i renomę, a to z kolei wiąże się z uczciwością oraz profesjonalnym podejściem do klienta.

W CZYM JESZCZE MOŻE POMÓC?

Polski księgowy w Niemczech może okazać się bardzo pomocny i to bez względu na to, jaki jest charakter prowadzonej przez nas działalności gospodarczej. Jako przedsiębiorcy mamy obowiązek rozliczać się z tamtejszym fiskusem. Polskie i niemieckie prawo podatkowe różnią się od siebie. Podobnie wygląda sprawa z prowadzeniem działalności gospodarczej.  W Niemczech Polski księgowy specjalizujący się w przepisach związanych z rozliczaniem działalności gospodarczej może pomóc nie tylko w prowadzeniu w jasny oraz przejrzysty sposób księgowości naszej firmy. Trzeba pamiętać, że wymagają tego niemieckie przepisy, a w przypadku kontroli pomoże to urzędnikowi szybciej zapoznać się ze zgromadzoną dokumentacją. 

Jeżeli znalezienie dobrego polskiego księgowego w Niemczech stwarza nam pewne trudności najrozsądniej udać się do biura doradczego. Pracownicy biura udzielą nam wszelkich potrzebnych w tym zakresie informacji, jak również odpowiedzą na inne nasze pytania związane z prowadzeniem działalności gospodarczej u naszych zachodnich sąsiadów. W związku z tym, że coraz więcej biur doradczych otwiera swoje placówki po niemieckiej stronie Odry mamy dość duże szanse na to, że odwiedzając takie biuro usłyszymy polskie „Dzień dobry” a nie niemieckie „Guten Morgen”.

KSIĘGOWOŚĆ W NIEMCZECH – BIURO KSIĘGOWE

Założenie własnej firmy oprócz tego, że może stać się źródłem satysfakcji zawodowej, która przekłada się na większe dochody, a co za tym, także wyższy poziom życia, nieodzownie związana jest koniecznością prowadzenia księgowości. Wybierając naszych zachodnich sąsiadów na miejsce prowadzenia swojej działalności gospodarczej trzeba mieć świadomość, że będziemy mieli obowiązek rozliczać się z tamtejszym urzędem skarbowym i to według zasad niemieckiego prawa podatkowego.

W związku z tym, że system podatkowy w Niemczech nie należy do zbyt skomplikowanych, a współpraca z urzędem skarbowym na ogół sprowadza się do wymiany korespondencji ceny usług oferowanych przez tamtejsze biura księgowe są stosunkowo niskie. Fakt ten na pewno cieszy przedsiębiorców i osoby prywatne korzystające z usług takich biur.

KOMU ZLECIĆ PROWADZENIE KSIĘGOWOŚCI FIRMY?

Pilnowanie, by prowadzenie księgowości w Niemczech było przejrzyste i zrozumiałe należy do obowiązków przedsiębiorcy. Jeżeli w czasie kontroli urzędnik uzna, że to zaniedbaliśmy urząd skarbowy sam obliczy podstawę opodatkowania naszej działalności gospodarczej. Trzeba koniecznie pamiętać, że nawet jeśli zlecimy prowadzenie księgowości naszej firmie księgowemu czy kancelarii podatkowej nie zwalania nas to w żaden sposób
od odpowiedzialności przed niemieckim urzędem skarbowym. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości sami będziemy musieli się tłumaczyć i nie zwolni nas z tego brak znajomości prawa podatkowego.

BIURO KSIĘGOWE – JAK WYBRAĆ?

Jeżeli interesuje nas konkretne biuro księgowe w Niemczech najrozsądniej jest porozmawiać jeśli nie z właścicielem to przynajmniej z pracującymi tam księgowymi, by zorientować się, czy specjalizują się w wiążących się z naszą działalnością gospodarczą zagadnieniach prawa podatkowego. Uczciwy księgowy sam powinien niejako pochwalić się, kto korzysta z jego usług. Wskazane jest skontaktowanie się z takimi osobami, by dowiedzieć się jak w praktyce wygląda współpraca z konkretnym biurem. Nikt przecież nie lubi kupować kota w worku. Skoro musimy zapłacić za usługę to należałoby wcześniej upewnić
się co do jakości jej świadczenia. Istotne jest również, by wybrana przez nas kancelaria podatkowa posiadała certyfikat. Świadczy on o kompetencjach pracujących tam osób, co pozwala przypuszczać, że finanse naszej firmy będą w dobrych rękach. Warto zatem dołożyć wszelkich starań, by wybrany przez nas biuro księgowe w Niemczech należało
do tych rzetelnych i uczciwych. W przyszłości pomoże to nam uniknąć niepotrzebnych problemów ze strony urzędu skarbowego.

Decydując się na współpracę z biurem księgowym w Niemczech warto zadać sobie odrobinę trudu i sprawdzić, czy to, któremu chcemy powierzyć nasze finanse jest godne zaufania.
Jeśli nie chcemy sami tego robić można udać się do biura doradczego. Jego pracownicy zapewne będą w stanie wskazać nam kogoś odpowiedniego lub przynajmniej udzielą informacji, gdzie szukać dobrego księgowego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *