Biznes

ROZLICZANIE PODATKU VAT W NIEMCZECH

Podatki to coś, do czego wszyscy mamy taki sam stosunek – nikt ich nie lubi. Niestety nie możemy ich nie płacić. Bez względu na to, czy jesteśmy w związku małżeńskim, żyjemy samotnie, pracujemy w wielkiej korporacji, czy prowadzimy własną działalność gospodarczą taki obowiązek na nas ciąży. Nawet opuszczenie kraju i praca poza jego granicami nie sprawi, że znikniemy z pola widzenia fiskusa. Jeśli jednak przeprowadzimy się za granicę sposób rozliczenia z urzędem skarbowym może wyglądać nieco inaczej. Jak rozliczyć podatek VAT w Niemczech? Co robić, jeśli nie znamy tamtejszych przepisów dotyczących kwestii podatkowych?

PODATEK VAT W NIEMCZEH – CZY TO TRUDNE?

Każdy początkujący przedsiębiorca planujący rejestrację własnej działalności gospodarczej na swojej liście rzeczy koniecznych do załatwienia musi umieścić rejestrację do podatku VAT. Trzeba mieć jednak świadomość, że wypełnianie tego obowiązku będzie wymagało bardzo dokładnej wiedzy z zakresu niemieckich ustaw i przepisów.

Dość istotną kwestią jest również wysokość podatku VAT po niemieckiej stronie Odry. Podstawowa stawka podatku VAT u naszych zachodnich sąsiadów wynosi 19%, zaś obniżona jedynie 7%.

W tym miejscu nie można zatem nie wspomnieć o licencjonowanych kancelariach podatkowych w Niemczech. Niektóre kancelarie podatkowe oferują bardzo szeroką gamę usług adresowanych do przedsiębiorców. Coraz chętniej u naszych zachodnich sąsiadów swoje kancelarie podatkowe otwierają polscy doradcy podatkowi. Pracownicy biura doradczego bardzo często kontaktują przedsiębiorców z takimi doradcami podatkowymi, dzięki czemu znika problem bariery językowej. Powierzenie kwestii podatkowych osobom zajmującym się tym w profesjonalny sposób zwalnia przedsiębiorcę z konieczności przestudiowania niemieckiego prawa podatkowego. Jednak to nadal przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność, jeśli w rozliczenia wkradnie się błąd, który nadgorliwy urzędnik
może zinterpretować jako próbę oszustwa, czy chociażby wyłudzenia podatku.

TERMINY ROZLICZENIA PODATKU VAT W NIEMCZECH

W Polsce podatek VAT rozliczamy miesięcznie oraz kwartalnie, ponieważ tego wymagają od nas przepisy prawa podatkowego. U naszych zachodnich sąsiadów kwestia ta wygląda zupełnie inaczej. Na czym polega ta różnica? W Niemczech rozliczenia podatku VAT dokonuje się tylko raz w roku. Jednak na tym się nie kończy. Poza wspomnianą już deklaracją roczną u naszych zachodnich sąsiadów składa się także wstępne deklaracje,
które należy złożyć nie później niż do 10 dnia każdego miesiąca. Jest to kolejna różnica wiążąca się z tym podatkiem, ponieważ po polskiej stronie Odry wspomniane deklaracje należy składać do 25 dnia kolejnego miesiąca.

Nie każdy musi być specjalistą w dziedzinie podatków i rachunkowości nawet, jeśli prowadzi własną działalność gospodarczą. Polskie biura doradcze służą pomocą także w tym względzie. Przedsiębiorcy prowadzący swoje firmy po niemieckiej stronie Odry powinni przynajmniej
na początku korzystać z pomocy biur doradczych, by mieć pewność, że niczego nie pominęli i w ten sposób nie narazili się na nieprzyjemności ze strony niemieckiego urzędu skarbowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *