Biznes

SPÓŁKA GmbH – KOSZTY I ZAGROŻENIA

Polacy z bardzo różnych powodów decydują się na wyjazd z kraju. Jednym z ważniejszych jest prawdopodobnie tzw. emigracja zarobkowa. Opuszczenie ojczyzny nie zawsze jest łatwe, jednak są sytuacje, w których takie rozwiązanie wydaje się być najlepszym z możliwych. Krajem, do którego Polacy bardzo chętnie wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy od wielu
lat są Niemcy. Wyjazd za granicę do pracy nie zawsze oznacza bycie szeregowym pracownikiem, bez względu na to, czy to firma budowlana, czy korporacja.

Znaczna część naszych rodaków, którzy wyjechali za Odrę założyła tam własne firmy.
Wraz z upływem czasu, gdy ich usługi lub towary zaczęły znajdować coraz szersze grono odbiorców przekształcili oni swoje jednoosobowe działalności gospodarcze w różne spółki. Najpopularniejszą z nich jest spółka GmbH, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

SPÓŁKA GmbH – KOSZTY

Nieuczciwie byłoby powiedzieć, że prowadzenie własnej firmy ma same zalety oraz nie wiąże się z żadnymi kosztami ani zagrożeniami. Nie można też popadać w skrajności i panicznie bać się założenia działalności gospodarczej, zwłaszcza za granicą. Wielu naszych rodaków doskonale radzi sobie jako przedsiębiorcy w Niemczech.

Zgodnie z niemieckim prawem dotyczącym działalności gospodarczej założenie spółki GmbH jest możliwe, jeśli m. in. dysponujemy wkładem zakładowym w wysokości minimum 25 tys. euro. Kolejnym punktem na liście kosztów, jakie musi ponieść przyszły właściciel spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Niemczech to wizyta u notariusza. To właśnie
na sporządzonej notarialnie umowie opiera się działalność spółki GmbH. Oprócz tego czeka nas jeszcze wizyta u doradcy podatkowego, któremu zlecimy prowadzenie finansów firmy oraz przygotowanie bilansu otwarcia. Należy uwzględnić tu także opłaty związane z samą rejestracją spółki w urzędzie do spraw gospodarki, które stanowią 5% wkładu zakładowego. Zatem przyjmując, że taki właśnie będzie kapitał początkowy naszej firmy to opłaty urzędowe powiększą koszty o kolejne 1,3 tys. euro.

ZAGROŻENIA ZWIĄZANE ZE SPÓŁKĄ Z O.O.

Posiadanie działalności gospodarczej, bez względu na to jaki ma ona charakter lub w jakiej jest branży, obarczone jest pewnym ryzykiem. Rynek i gusta konsumentów czasami w bardzo brutalny sposób weryfikują nawet najlepsze pomysły na biznes, bez względu na to, czy otwieramy go w Polsce, czy poza jej granicami. Przed ewentualnym niepowodzeniem w biznesie właściciela firmy chroni w tym wypadku fakt, że nie odpowiada on własnym majątkiem za zobowiązania, jak również i szkody powstałe w wyniku działalności spółki GmbH. Prawdopodobnie właśnie ten zapis przyczynił się do niesłabnącej popularności, jaką cieszy taki właśnie rodzaj spółek w Niemczech.

Mimo wszystko najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług biura doradczego, którego pracownicy pomogą nam rozwiać wszelkie wątpliwości związane nie tylko z samą rejestracją spółki GmbH w Niemczech, ale także pomogą oszacować wszystkie koszty z jakimi się to wiąże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *