Biznes

SPÓŁKI NIEMIECKIE – KUPNO I SPRZEDAŻ

Rozważając możliwość założenia działalności gospodarczej w Niemczech na ogół myślimy na początek o działalności jednoosobowej. Pomysł, żeby przekształcić ją w spółkę przychodzi dopiero wtedy, gdy zdobędziemy grono stałych odbiorców, nawiążemy więcej kontaktów biznesowych i będziemy musieli zatrudnić pracowników, by móc realizować napływające zamówienia. Oczywiście cały ten proces trwa na ogół znacznie dłużej niż rok. Wymaga to także odpowiednich wkładów finansowych, czasu i dobrego pomysłu na biznes.

Pewnego rodzaju ułatwieniem jest kupienie spółki w Niemczech. Wybór takiego rozwiązania zdecydowanie skraca całą procedurę związaną z rejestracją, ponieważ zaraz po podpisaniu aktu notarialnego nasza nowa spółka może prowadzić działalność. O czym należy wiedzieć decydując się kupić lub sprzedać niemiecką spółkę?

KUPNO SPÓŁKI W NIEMCZECH – O CZYM TRZEBA PAMIĘTAĆ?

Już na początku trzeba zaznaczyć, że kupno oraz sprzedaż spółki w Niemczech jest całkowicie legalne. Niemieckie prawo zabrania natomiast takich transakcji w przypadku, gdy dotyczą one jednoosobowej działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy z różnych powodów sprzedają swoje firmy. Wyjazd z kraju, zmiana branży, odejście na emeryturę, a także kłopoty finansowe spółki – to tylko kilka z powodów jakie nimi kierują. Jeśli planujemy kupić spółkę w Niemczech, czy w dowolnym kraju, warto wcześniej dowiedzieć się czegoś zarówno o samej firmie, jak i o jej właścicielu. Skoro spółka już jakiś czas funkcjonowała na rynku to istnieje prawdopodobieństwo, że udało
się jej pozyskać pierwszych klientów lub kontrahentów i przestała być zupełnie anonimowym tworem wśród morza innych podobnych.

Nie zaszkodzi również przyjrzeć się osobie właściciela, przeanalizować jego dotychczasowe decyzje i posunięcia biznesowe, a nawet dowiedzieć się, jaką miał opinię na rynku. Pomoże to nam właściwie oszacować prawdopodobieństwo powodzenia przejmowanego interesu.

KUPNO I SPRZEDAŻ SPÓŁKI – KTO MOŻE SKORZYSTAĆ?

Naturalnie nie tylko sprzedający zyskuje w sytuacji kupno-sprzedaż niemieckiej spółki. Choć jego zysk jest oczywisty, bo przecież otrzymuje za swój biznes określoną kwotę, to korzysta również kupujący. W jaki sposób? Nowy właściciel po podpisaniu umowy notarialnej zyskuje gotową do pracy działalność gospodarczą. Nie musi załatwiać pozwoleń, wyrabiać koncesji, wpłacać kapitału zakładowego ani nawet zatrudniać pracowników – wszystko to, a niekiedy nawet sporo więcej, zrobił za niego poprzedni właściciel. Jeżeli kupiliśmy spółkę w dobrej kondycji w zasadzie od razu możemy zacząć zarabiać, czego zdecydowanie życzy sobie każdy przedsiębiorca.

Chcąc kupić lub sprzedać spółkę w Niemczech warto poświęcić trochę czasu na wizytę w biurze doradczym. Jego pracownicy posiadają wiedzę nie tylko na temat rejestracji podmiotów gospodarczych u naszych zachodnich sąsiadów, ale także odnośnie tego w jaki sposób korzystnie kupić lub sprzedać tam spółkę. Skorzystanie z ich pomocy może nam znacząco ułatwić przeprowadzenie tego przedsięwzięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *