Pozostałe

ZASIŁEK CHOROBOWY W NIEMCZECH – ILE WYNOSI?

Decydując się na podjęcie pracy poza krajem warto wcześniej zapoznać się z obowiązkami oraz prawami pracowniczymi, jakie będą miały zastosowanie w naszym przypadku. Naturalnie nikt z nas nie chce chorować, ale jednocześnie trzeba pamiętać, że nie jesteśmy niezniszczalni i każdemu może zdarzyć się zachorować. 

Co zrobić, gdy zachorujemy i ze względu na stan zdrowia nie jesteśmy w stanie przez jakiś czas pracować? Czy możemy liczyć na jakiekolwiek świadczenie z tytułu choroby?
Ile wynosi zasiłek chorobowy w Niemczech? Jakie warunki trzeba spełnić, by korzystać z takiego świadczenia? Gdzie się udać i jakie dokumenty w związku z tym należy wypełnić?

KTO MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O ZASIŁEK CHOROBOWY?

W dniu, w którym lekarz stwierdzi niezdolność do pracy pracownik zyskuje prawo do zasiłku chorobowego. Nie bez znaczenia jest także ciągłość zwolnień. W praktyce oznacza to, że lekarz musi wypisać kolejne zwolnienie z pracy bezpośrednio po upływie tego wcześniejszego, czyli jeśli zwolnienie kończy się we wtorek to od razu w środę pracownik powinien udać się do lekarza, by ten wystawił mu kolejne zaświadczenie
o niezdolności do pracy. W innym wypadku kasa chorych może odmówić wypłacenia świadczenia w związku z powstałą w roszczeniu luką.

U naszych zachodnich sąsiadów prawo do zasiłku chorobowego ma w zasadzie każdy ubezpieczony państwowo pracownik w sytuacji, gdy:

  • zdiagnozowano u niego chorobę uniemożliwiającą pracę, a jego pracodawca
    nie wypłaca mu wynagrodzenia;
  • przebywa w szpitalu bądź ośrodku rehabilitacyjnym, a pracodawca nie wypłaca
    mu pensji.

W tym miejscu warto dodać, że osoby pobierające świadczenie z niemieckiego systemu ubezpieczeń na wypadek bezrobocia obowiązują takie same przepisy w kwestii zasiłku chorobowego, jak osoby zatrudnione.

ILE WYNOSI ZASIŁEK CHOROBOWY W NIEMCZECH?

Zgodnie z obowiązującym w Niemczech prawem zasiłek chorobowy wynosi
70% dotychczasowych zarobków brutto, jednak nie może przekroczyć 90% tychże zarobków netto. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że istnieje coś takiego jak górna granica zasiłku chorobowego, która wynosi około 98 euro dziennie, co daje około 2 966 euro brutto miesięcznie, czyli 2 604 euro netto. Przy obliczaniu wysokości zasiłku chorobowego brane pod uwagę są również dodatkowe wypłaty, jak chociażby dodatek urlopowy – pozwalają
one nieco zwiększyć jego wysokość.

W razie wątpliwości związanych z zasiłkiem chorobowym nie zaszkodzi skontaktować się z polskim biurem doradczym. Pracujące tam osoby nie tylko udzielą odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania, ale jeśli zajdzie taka potrzeba pomogą wypełnić
oraz przetłumaczyć odpowiednie dokumenty z języka polskiego na język niemiecki lub odwrotnie. Dużym atutem biur doradczych jest nie tylko to, że swoje placówki mają po obu stronach Odry, ale również fakt, że ich pracownicy posługują się językiem polskim. Jest to znaczące ułatwienie szczególnie dla tych Polaków mieszkających w Niemczech, którzy nie posługują się jeszcze biegle językiem niemieckim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *