Styl życia

ILE ZARABIA SIĘ W NIEMCZECH ?

Jeśli decydujemy się wyjechać do pracy poza granice naszej ojczyzny prawdopodobnie jednym z podstawowych warunków jest znalezienie lepiej płatnej pracy. W końcu opuszczenie kraju, rodziny, znajomych oraz wszystkiego, co do tej pory znaliśmy to nie zwykła fanaberia, ale chęć poprawienia jakości swojego życia, a niejednokrotnie
także zapewnienia lepszej przyszłości dzieciom. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że przeprowadzka ma sens tylko wtedy, gdy w nowym miejscu będzie nas stać na więcej niż do tej pory w kraju nad Wisłą.

Polacy, którzy już wyjechali do Niemiec za pracą okazali się młodymi, energicznymi oraz zaangażowanymi w wykonywane zadania pracownikami. Dzięki temu nasi rodacy planujący dopiero przeprowadzkę mogą nieco skorzystać na opinii wyrobionej przez poprzedników. Do jakiej pracy najchętniej wyjeżdżamy? Ile zarabia się w Niemczech?

WYŻSZE PENSJE W ZACHODNICH LANDACH

Choć Mur Berliński runął blisko 30 lat temu to różnice pomiędzy zachodnią i wschodnią częścią Niemiec nadal są widoczne. Nie wyrównał ich nawet podatek solidarnościowy płacony przez zachodnie landy na rzecz landów wschodnich. Różnice widać także w wysokościach wynagrodzeń i jak nie trudno się domyślić wyższe pensje są na zachodzie kraju. Mimo to nasi rodacy najczęściej osiedlają się w południowej części Niemiec – w Badenii, Bawarii, Westfalii, a także w Wirtembergii. Niemiecki pracodawca zwraca przede wszystkim uwagę na kwalifikacje kandydata na dane stanowisko,
jego narodowość nie ma aż takiego znaczenia. Jednak musimy pamiętać, że znajomość języka zdecydowanie ułatwia znalezienie tam pracy. W niejednym ogłoszeniu można znaleźć wśród wymagań przyszłego pracodawcy właśnie znajomość języka niemieckiego w stopniu,
który pozwala na rozumienie poleceń przełożonego. A jak te wymagania przekładają się na to, ile zarabia się w Niemczech?

PENSJE POLAKÓW W NIEMCZECH – ILE ZARABIAJĄ?

Prawdopodobnie jednym z podstawowych pytań zadawanych sobie przez Polaków zastanawiających się nad emigracją zarobkową jest to ile zarabia się w Niemczech.
Jest to jak najbardziej zrozumiałe, bo nikt przecież nie chce wpaść z deszczu pod rynnę i nadal ledwo wiązać koniec z końcem, ale tym razem z dala od ojczyzny.

Jeszcze kilka lat temu spośród Polaków pracujących w Niemczech najlepiej zarabiali ci, którzy przebywali u naszych zachodnich sąsiadów przynajmniej 3 lata. Na początku 2019 roku najniższa stawka godzinowa miała wzrosnąć do 9,19 euro. Warto też dodać, że znaczną część niemieckich zakładów pracy obejmują umowy taryfowe, zgodnie
z którymi wysokość wynagrodzenia ustalana jest odgórnie i narodowość nie ma na nią wpływu.

Wizyta w biurze doradczym bywa niezwykle pomocna, gdy zastanawiamy
się nad przeprowadzką do naszych zachodnich sąsiadów. Pracownicy takiego biura oprócz wiedzy na temat tego, jak założyć i prowadzić działalność gospodarczą po niemieckiej stronie Odry posiadają także aktualne informacje na temat tego, ile zarabia się w Niemczech. Przedyskutowanie z nimi tego zagadnienia może rozwiać nasze wątpliwości odnośnie przeprowadzki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *