Styl życia

JAK WRÓCIĆ Z NIEMIEC DO POLSKI?

Koronawirus to słowo, które w ciągu ostatnich tygodni jest na ustach wszystkich. Jedni boją się wiążącego się z nim zagrożenia, inni je bagatelizują i nie przestrzegają wydawanych zaleceń. Mimo skrajnej nieodpowiedzialności niektórych osób musimy podjąć odpowiednie kroki, by zatroszczyć się o siebie i swoich bliskich. Odpowiedzialność nie tylko za zdrowie swoje, ale także tych, z którymi się spotykamy powinna w tym szczególnym czasie być naszym priorytetem. Jak wrócić z Niemiec do Polski bezpiecznie i z zachowaniem wszystkich niezbędnych procedur?

Z NIEMIEC DO POLSKI – JAK WRÓCIĆ?

Do tej pory kwestia ta wydawała się zupełnie oczywista – korzystaliśmy z własnego samochodu lub transportu publicznego, niektórzy pokonywali tę odległość samolotem.
Jednak dziś, gdy cały świat zmaga się z koronawirusem, kwestia powrotu do kraju już nie jest tak banalnie prosta. Nie wszyscy Polacy planują wrócić do kraju.

Od niedawna polski rząd prowadzi akcję Lot do domu umożliwiającą Polakom powrót do ojczyzny w tym wyjątkowym czasie. Nasi rodacy wracający z Niemiec samochodem, busem lub autobusem mogą przekroczyć polsko-niemiecką granicę korzystając
z takich przejść granicznych jak Pomellen – Kołbaskowo, Garz – Świnoujście, Schwedt – Krajnik Dolny, Forst – Olszyna, Frankfurt nad Odrą – Świecko, czy Jędrychowice. 

Dla tych, którzy granicę planują przekroczyć pieszo otwarte są przejścia graniczne Guben – Gubin, Kietz – Kostrzyn nad Odrą oraz Frankfurt nad Odrą – Świecko. Do wszystkich tych miejscowości po niemieckiej stronie Odry można dojechać niemiecką koleją, co jest znaczącym ułatwieniem. Jeśli nic nie ulegnie zmianie niemiecka kolej nadal będzie funkcjonować normalnie.

Sporo osób mimo zrezygnowało z powrotu do ojczyzny. W pewnym stopniu
ma to związek z koniecznością poddania się kwarantannie, która uniemożliwi im powrót do pracy w Niemczech, a ta z kolei teraz bardziej niż kiedykolwiek jest niezwykle potrzebna, ponieważ pojawienie się koronawirusa może stać się przyczyną bardzo trudnej sytuacji gospodarczej w wielu krajach. Są też i tacy, którzy boją się, że w czasie powrotu do kraju zetkną się z osobami zakażonymi i również zachorują.

CO PÓŹNIEJ?

Bezpośrednio po tym, gdy wrócimy z Niemiec do Polski musimy poddać się kwarantannie, która wynosi 14 dni. Z tej procedury nie możemy zwolnić się sami, a za jej nieprzestrzeganie grożą kary finansowe. Kwarantanna ma pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania
się koronawirusa. Osoby powracające nie tylko z rejonów bezpośrednio dotkniętych tym zagrożeniem, ale wszystkie, które wracają do ojczyzny powinny przez 14 dni przebywać w domu i nie mogą spotykać się nawet z najbliższymi, aby uniknąć ich potencjalnego zarażenia.

Polacy, którzy aktualnie przebywają w Niemczech, a chcieliby w najbliższym czasie wrócić do ojczyzny mogą w tym celu skontaktować się z dowolnym birem doradczym. Choć biura takie nie organizują naszym rodakom powrotu do Polski to ich pracownicy są w stanie udzielić odpowiednich informacji na ten temat. Pamiętając o przestrzeganiu zasad higieny i bezpieczeństwa, które w ostatnim czasie są tak istotne, z pracownikami biura doradczego można skontaktować się telefonicznie lub mailowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *