Styl życia

KONTO W NIEMCZECH BEZ MELDUNKU

Posiadanie konta bankowego znacznie ułatwia życie. Posiadają je ludzie w różnym wieku – rozpoczynając od kilkuletnich dzieci, którym rodzice założyli konta oszczędnościowe, by w systematyczny sposób odkładać na ich przyszłość, studia, czy własne mieszkanie, aż po osoby w bardzo zaawansowanym wieku, które za pośrednictwem konta bankowego otrzymują emeryturę lub inne świadczenia. O tym, że konto osobiste ułatwia opłacanie rachunków, korzystanie z komunikacji miejskiej (coraz częściej w pobliżu przystanków można spotkać automaty, w których za bilety płaci się kartą), czy chociażby płacenie za zakupy już nikogo nie trzeba przekonywać.

KONTO W NIEMCZECH BEZ MELDUNKU – DLA KOGO?

Każdy, kto chociaż raz zakładał konto w banku wie, że bez względu na to, gdzie będziemy chcieli to zrobić zostaniemy poproszeni o okazanie dowodu osobistego. Kolejnym istotnym wymogiem jest także konieczność posiadania adresu, pod który bank będzie mógł np. wysyłać do nas korespondencję. A co, jeśli wyjeżdżamy do pracy za granicę i nie jesteśmy tam nigdzie zameldowani? Czy można założyć konto bankowe w Niemczech bez meldunku? Okazuje się, że tak.

Całkiem niedawno w niemieckim Bundestagu zapadała decyzja, zgodnie z którą banki w Niemczech mają obowiązek otworzenia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego wszystkim, którzy zwrócą się do nich z taką prośbą. Konieczność posiadania meldunku
na terenie Niemiec została zniesiona. Ustawa ta bardzo ułatwiła funkcjonowanie cudzoziemcom, a także bezdomnym i uchodźcom, zawłaszcza tym spośród nich, którzy pobierają jakiekolwiek świadczenia socjalne choćby z tego względu, że mają możliwość bezpiecznego odkładania oszczędności, a także nie muszą stać w długich kolejkach po wypłatę zasiłków. Zatem posiadanie konta bankowego w Niemczech
bez meldunku
jest naprawdę możliwe.

JAK ZAŁOŻYĆ KONTO BANKOWE BEZ ZNAJOMOŚCI JĘZYKA?

Naturalnie, by móc otworzyć rachunek bankowytrzeba w jakiś sposób porozumieć się przy okienku, by wytłumaczyć pracownikowi banku w jakim celu przyszliśmy.
Choć posiadanie konta bankowego w Niemczech bez meldunku jest możliwe to już bez znajomości języka w stopniu pozwalającym na prowadzenie możliwie swobodnej rozmowy może okazać się zadaniem bardzo trudnym. Z inicjatywą wyszli tu sami prezesi banków, którzy zaproponowali, aby nawiązać współpracę z tłumaczami, którzy pomogą cudzoziemcom w załatwieniu wszystkich formalności związanych z założeniem rachunku. Pomysł nie wydaje się być bezzasadny, ponieważ w Niemczech systematycznie rośnie liczba cudzoziemców, którzy przyjechali tu w poszukiwaniu pracy, a także uchodźców szukających nowej ojczyzny.

Oczywiście bez względu na to, czy zakładamy konto bankowe Niemczech, czy w Polsce lub jakimkolwiek innym kraju nie można robić tego bez zastanowienia bądź pod wpływem impulsu wywołanego kolorową reklamą, którą widzieliśmy w telewizji, czy na mijanym billboardzie. Zwłaszcza wtedy, gdy planujemy założenie konta bankowego poza ojczyzną warto skorzystać z pomocy biura doradczego. Polskie biura doradcze mają coraz więcej swoich oddziałów za naszą zachodnią granicą.

3 Replies to “KONTO W NIEMCZECH BEZ MELDUNKU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *