Styl życia

LOKATA W NIEMCZECH – gdzie najlepiej?

Oszczędzanie nie zawsze było w modzie. Nie wszyscy uważają, że odkładanie pieniędzy ma sens. Fakt, czasami rzeczywiście ciężko jest odkładać cokolwiek, zwłaszcza wtedy, gdy tak wiele towarów pierwszej potrzeby systematycznie drożeje. Jednak to nie prawda, że oszczędzanie jest możliwe tylko wtedy, gdy dysponujmy dużymi kwotami. Jak mądrze oszczędzać?

Osoby, które myślą o przyszłości swojej oraz swoich najbliższych niejednokrotnie decydują się na założenie lokaty bankowej, by w ten sposób regularnie coś odkładać. Czy Polacy mieszkający poza Polską mogą także skorzystać z tej formy oszczędzania? Oczywiście,
mają taką możliwość bez względu na to, dokąd wyjechali. Zatem jak i gdzie założyć lokatę w Niemczech?

LOKATA BANKOWA – CO TO JEST?

Lokata bankowa to sposób na odłożenie pieniędzy na przeróżne sytuacje lub okazje,
w których ich zastrzyk może być nam potrzebny. Czym jest lokata bankowa i jak dokładnie wygląda ten sposób oszczędzania? W praktyce oznacza to, że konkretną kwotę pieniędzy wpłacamy do banku na określony z góry czas i na określony procent. Po upływie czasu zapisanego w umowie możemy odebrać nasze pieniądze wraz z odsetkami. 

Na ogół oprocentowanie lokaty nie jest dużo wyższe od inflacji. W związku z tym, że pieniędzy nie można wypłacić przed końcem umowy, ponieważ będzie to jednoznaczne z utratą odsetek, ten sposób oszczędzania nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Niektóre banki w swoich ofertach dotyczących lokat bankowych oferują oprocentowanie na stałym lub zmiennym poziomie. Na ten aspekt zdecydowanie należy zwrócić uwagę, ponieważ od tego zależy wysokość odsetek, na jakie możemy liczyć po upływie terminu lokaty.

LOKATA W NIEMCZECH – JAK ZAŁOŻYĆ?

Do założenia lokaty bankowej po niemieckiej stronie Odry potrzebne jest konto bankowe w tamtejszym banku – to pierwszy i podstawowy warunek, który musimy spełnić, jeśli chcemy w taki sposób oszczędzać. To z tego konta pobrane zostaną pieniądze, które chcemy oszczędzać. Warto również podkreślić, że dokładnie na to samo konto zostaną przelane pieniądze po zakończeniu lokaty, a zatem nie musimy się obawiać, że nasze oszczędności przepadną lub zostaną nam skradzione.

Wszyscy, którzy myślą o lokacie za Odrą muszą liczyć się z tym, ze pieniądze, które trafiają do nas w ramach odsetek podlegają tam opodatkowaniu. Na szczęście ta kwestia wygląda nieco inaczej niż w Polsce, ponieważ kwota wolna od podatku jest zdecydowanie wyższa. Każdy, kto chce skorzystać z takiego rozwiązania musi złożyć w swoim banku
odpowiedni wniosek.

Polskie biura doradcze otwierają swoje placówki także poza granicami naszego kraju, np. w Niemczech. W biurach doradczych pracują osoby, które specjalizują się w doradzaniu w kwestiach finansowych. Zanim założymy lokatę w Niemczech nie zaszkodzi skorzystać
z takiej porady. Od nich możemy dowiedzieć się, w jakim banku najlepiej założyć lokatę lub zwykłe konto bankowe, a nawet, gdzie wziąć kredyt na najlepszych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *