Praca

SYSTEM PODATKOWY W NIEMCZECH

W przypadku, gdy przeprowadzamy się na stałe do naszych zachodnich sąsiadów i pracujemy tam mamy też obowiązek rozliczania się z niemieckim fiskusem. Świadomość tego, że w Niemczech obowiązuje 6 klas podatkowych (zwanych też progami podatkowymi) u niejednego z nas może wywołać niezbyt przyjemne dreszcze. Jeżeli dochodzi do tego jeszcze problem wynikający z braku znajomości języka cała sprawa nie maluje
się nam w przesadnie jasnych kolorach. A może system podatkowy w Niemczech wcale nie jest taki straszny? Jak sobie z nim poradzić i gdzie szukać pomocy?

SYSTEM PODATKOWY PO NIEMIECKU

W Niemczech jest 6 różnych klas podatkowych. Wpływ na to, do której z nich zostaniemy przypisani oprócz naszych dochodów ma również nasz stan cywilny. Ponadto rozróżnia
się tu dwa rodzaje podatku:

  1. ograniczony – gdy rozliczamy się z tego podatku można skorzystać z ulg, ale nie są one pełne;
  2. nieograniczony – istnieje tu możliwość skorzystania z przysługujących nam ulg.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami systemu podatkowego w Niemczech wspomniane ulgi obliczane są na podstawie czasu, jaki pracowaliśmy na terenie tego kraju. Jak nie trudno zauważyć zdecydowanie korzystniej jest rozliczać się z podatku nieograniczonego.
Warto zatem spełnić kilka warunków, by móc skorzystać z wiążących się z tym ulg. Wymogi te są następujące:

  • należy przepracować minimum 183 dni (czyli ponad pół roku) na ternie Niemiec;
  • 90% uzyskanych przez nas dochodów powinniśmy uzyskać po niemieckiej stronie Odry;
  • jeśli uzyskujemy dochody z innych krajów to ich wysokość nie może przekroczyć kwoty ustalonej dla danego roku podatkowego.

DORADCA PODATKOWY – KIEDY WARTO SKORZYSTAĆ?

Nie wszyscy, którzy wyjeżdżają do Niemiec w poszukiwaniu pracy już w momencie mijania granicy polsko-niemieckiej płynnie posługują się językiem naszych zachodnich sąsiadów.
Nie zawsze jest to przecież konieczne. Praca sezonowa, np. przy zbiorze warzyw lub owoców wcale nie wiąże się z taką koniecznością. Jeżeli planujemy podjąć pracę jako pielęgniarka, stomatolog, czy opiekunka osób starszych znajomość języka w stopniu komunikatywnym jest już potrzebna. Jak zatem poradzić sobie z systemem podatkowym w Niemczech? Niezależnie od tego, w przypadku, gdy musimy rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym warto skorzystać z pomocy certyfikowanego doradcy podatkowego.
W tym miejscu warto dodać, że skorzystanie z jego usług pomoże nam nie tylko uniknąć błędów w rozliczeniu podatku. Dzięki doradcy podatkowemu uzyskamy możliwie największy przysługujący nam zwrot podatku, ale również otrzymamy go szybciej niż wtedy, gdybyśmy sami podjęli próbę zmierzenia się z systemem podatkowym w Niemczech.
Zanim jednak zlecimy to zadanie komukolwiek najbezpieczniej jest upewnić się,
czy konkretny doradca podatkowy jest godny zaufania. Wybór certyfikowanej kancelarii  podatkowej jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ za Odrą zdobycie tego certyfikatu
nie należy do najłatwiejszych. W związku z tym można przypuszczać, że ci,
którym to się udało dbają o swoje dobre imię i są uczciwi wobec klientów. Jeśli sami mamy problem, by znaleźć taką kancelarię zawsze można udać się do biura doradczego.
Jego pracownicy mogą nam pomóc także w tej kwestii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *