Praca

JAK UBIEGAĆ SIĘ O ZWROT PODATKU Z NIEMIEC?

Za podatkami oraz koniecznością ich płacenia nie przepada nikt. Nie jest to żadne odkrycie. podobnie jak to, że wszyscy musimy je płacić. Nawet podjęcie pracy poza ojczyzną i zamieszkanie poza jej granicami nie zwalnia nas z tego obowiązku. Nasi zachodni sąsiedzi cieszą się znacznym zainteresowaniem Polaków wyjeżdżających z Polski w poszukiwaniu lepszej pracy. Szacuje się, że Polonia w Niemczech liczy blisko 2 mln osób. Każdy z naszych rodaków posiadający umowę o pracę w kraju naszych zachodnich sąsiadów może starać się o zwrot podatku. Jak ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec? Jeśli sami nie czujemy
się na siłach, aby przygotować swoje zeznanie podatkowe zawsze możemy zlecić to certyfikowanej kancelarii podatkowej.

ZWROT PODATKU Z NIEMIEC – JAK SIĘ O NIEGO UBIEGAĆ?

Chcąc otrzymać zwrot podatku należy przede wszystkim złożyć zeznanie podatkowe
w odpowiednim Urzędzie Finansowym i uzyskać decyzję o wymiarze podatku dochodowego. Decyzja ta wydawana jest przez wspomniany wcześniej urząd na prośbę podatnika.
W treści tego pisma znajduje się informacja odnośnie tego ile wynosi podatek należny, jak również jaka kwota powinna zostać zwrócona podatnikowi. Warto dodać, że konto, na które ma zostać dokonany zwrot podatku nie musi znajdować się w niemieckim banku.

W celu uzyskania zwrotu podatku należy przedstawić także niemiecką kartę podatkową,
czyli dokument wystawiany przez pracodawcę i przekazany pracownikowi po zakończeniu danego roku podatkowego. Ponadto potrzebne mogą być także kopia zameldowania z miejscu pobytu w Niemczech, zaświadczenie o stanie rodzinnym oraz dokumenty uzależnione
od tego, o jakie ulgi podatkowe podatnik zamierza się ubiegać.

KTO MOŻE LICZYĆ NA ZWROT PODATKU?

Osoby legalnie pracujące w Niemczech, od których wynagrodzenia podatek
był odprowadzany mogą liczyć na jego zwrot. Tamtejszy ustawodawca daje podatnikom możliwość rozliczenia się z podatku aż 4 lata wstecz. Jak to rozumieć? To bardzo proste – w 2021 roku będziemy mogli rozliczyć się z niemieckim fiskusem nawet za 2017 rok.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że osoby stanu wolnego, czyli panna i kawaler, rozliczają się indywidualnie, podobnie jak ci małżonkowie, co do których nie mają zastosowania przepisy mówiące o wspólnym rozliczeniu małżonków. Wspólnie mogą rozliczać się ci małżonkowie, którzy nabyli nieograniczony obowiązek podatkowy.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących tego, jak ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec warto skontaktować się z polskim biurem doradczym. Takie biura posiadają swoje placówki nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech. Pracujące tam osoby to specjaliści z różnych dziedzin – prawa, księgowości, administracji. Ponadto są oni w stanie pomóc w kwestii przetłumaczenia dokumentów z języka polskiego na język niemiecki
lub odwrotnie. Klientami biur doradczych są zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą po niemieckiej stronie Odry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *