Biznes Reklama

ODDZIAŁ POLSKIEJ FIRMY W NIEMCZECH

My, Polacy, jesteśmy postrzegani jako przedsiębiorczy naród. Nie boimy się też zakładać własnej działalności gospodarczej, a ze swoją ofertą, bez względu na to, czy oferujemy towary, czy usługi, wychodzimy poza granice naszego kraju. Analogicznie jak w przypadku emigracji zarobkowej, tak też tutaj bardzo często decydujemy się na otwieranie oddziałów naszych firm właśnie za niemiecką granicą Odry.

Warto też dodać, że z tego rozwiązania coraz częściej korzystają też osoby myślące o emigracji zarobkowej. Założenie własnej firmy w Polsce, a potem nawiązanie współpracy z biurem wirtualnym u naszych zachodnich sąsiadów wbrew pozorom ułatwia znalezienie pracy poza granicami kraju. Czemu tak się dzieje? Niemieccy przedsiębiorcy chętniej zatrudniają innych przedsiębiorców niż szeregowych pracowników – taki pracownik
jest po prostu tańszy. Jednak to nie jedyne korzyści płynące z samozatrudnienia. Co jeszcze możemy zyskać w takiej sytuacji?

JAKIE WYMAGANIA?

Jeśli zdecydujemy się na założenie oddziału polskiej firmy w Niemczech nie możemy zapominać o obowiązkach, jakie się z tym wiążą. Przede wszystkim musimy przekazać kilka informacji do Urzędu Skarbowego. Musimy zatem:

  • wskazać dokładne miejsce, w którym będziemy prowadzili naszą działalność gospodarczą;
  • podać imię i nazwisko osoby, która będzie pełniła funkcję kierownika oddziału polskiej firmy w Niemczech lub tej, która będzie nas reprezentowała;
  • określić przedział czasowy, w jakim planujemy na terenie tego kraju świadczyć usługi lub sprzedawać towary;
  • podać dokładną liczbę pracowników, którzy będą pracowali z ramienia naszego przedsiębiorstwa w Niemczech;
  • dokładnie opisać zarówno profil naszej firmy, jak również działalność,
    którą zamierzamy prowadzić za Odrą.

Dane, które przekazaliśmy Urzędowi Skarbowemu nie są oczywiście przypadkowe.
Na ich podstawie zostanie określony rodzaj podatku, który będziemy musieli zapłacić niemieckiemu fiskusowi w związku z prowadzoną tam działalnością. Posłużą one również do nadania nam numeru identyfikacji podatkowej.

ODDZIAŁ POLSKIEJ FIRMY W NIEMCZECH – OBOWIĄZKI

Do obowiązków przedsiębiorcy posiadającego oddział polskiej firmy w Niemczech należy prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami tamtejszego prawa.
Duży nacisk kładzie się na to, by były one prowadzone w sposób jasny, który w razie kontroli ułatwi urzędnikowi zapoznanie się z dokumentacją przedsiębiorstwa. Nie można też nie wspomnieć, że osoba będąca swoim własnym szefem i posiadająca oddział polskiej firmy w Niemczech zarabia więcej od tej, która nie prowadzi własnej działalności gospodarczej, mimo tego, że obie wykonują identyczną pracę u niemieckiego przedsiębiorcy.

Chcąc mieć pewność, że zakładany przez nas oddział polskiej firmy w Niemczech spełnia wszystkie wymogi tamtejszego prawa dość rozsądnie jest skorzystać z usług biura doradczego. Jego pracownicy udzielą nam wszelkich potrzebnych informacji i pomogą rozwiać wątpliwości, jeśli będziemy takie mieli. Warto też dodać, że polskie biura doradcze otwierają swoje oddziały po niemieckiej stronie Odry, by w ten sposób być bliżej polskich firm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *