Biznes

SPÓŁKA W NIEMCZECH – JAKIE PODATKI W 2020 ROKU?

Może to swego rodzaju pokłosie poprzedniego ustroju politycznego i panujących wtedy warunków – puste półki w polskich sklepach oraz słynne Pewexy zaopatrzone w zagraniczne towary będące obiektem pożądania i zazdrości wszystkich wokół, ale Polacy do tej pory chętnie sięgają po towary zagraniczne. Niektóre marki samochodów w swoich reklamach bardzo chętnie podkreślają, że mają np. niemieckie korzenie mimo tego, że ich auta powstają także w polskich fabrykach. Napis Made in Germany na sporą część konsumentów działa wręcz magicznie i jednoznacznie kojarzy się z wysoką jakością opatrzonego nimi towaru.

Nie można zatem dziwić się polskim firmom, że coraz chętniej otwierają w Niemczech swoje placówki. Oczywiście nie wszyscy od razu zostają właścicielami koncernów i obracają zawrotnymi kwotami. Polscy przedsiębiorcy najchętniej decydują się na założenie
tam działalności jednoosobowej. Trzeba jednak dodać, że spółki też budzą
ich zainteresowanie. Jakie podatki będą płacić spółki w Niemczech w 2020 roku?

SPÓŁKA W NIEMCZECH – RÓŻNICE W PODATKACH

Nie wszystkie niemieckie landy mają takie same stawki podatku, a skoro tak, to opłaca się swoją działalność założyć tam, gdzie te podatki są po prostu jak najniższe. Każdy przedsiębiorca ma prawo tak postąpić, więc warto z tego udogodnienia skorzystać. Oczywiście wiąże się to na ogół z tym, że atrakcyjniejsze regiony Niemiec mają wyższe podatki, zaś te nieco mniej rozwinięte starają się pozyskać potencjalnych inwestorów właśnie niższymi stawkami podatków.

Gdy już wybierzemy jakiś konkretny region, w którym chcemy prowadzić naszą działalność należy pamiętać także o tym, że podatki, jakie zapłaci spółka w Niemczech w 2020 roku na tym się nie kończą. Na przedsiębiorcy ciąży obowiązek zapłacenia podatku dochodowego od osób prawnych, który wynosi 15%. Ponadto są oni zobowiązani do zapłacenia podatku
od działalności gospodarczej – upraszczając jego średnia wysokość to 14%. Podsumowując łączne obciążenie spółki GmbH podatkiem dochodowym to niecałe 30%.

JAK OBLICZYĆ WYSOKOŚĆ PODATKU?

Spółki w Niemczech mają obowiązek przygotowywania sprawozdań finansowych.
Na podstawie oszacowanego w ten sposób dochodu wylicza się podstawę wymiaru podatku. Osoby decydujące się na spółkę GmbH muszą liczyć się z tym, że w ich wypadku zwolnienie z podatku nie będzie miało miejsca, ponieważ niemieckie ustawodawstwo
tego nie przewiduje. Sposób szacowania doliczeń oraz odliczeń na nieszczęście przedsiębiorców nie jest spod znaku tych najłatwiejszych, dlatego też warto skorzystać
z pomocy doradcy podatkowego, by przez własną pomyłkę wynikającą z niewiedzy
nie zaprzepaścić szansy na wspaniały biznes. Owe doliczenia i odliczenia potrzebne
są do skorygowania wspomnianego wcześniej dochodu bilansowego.

Podatki – ich stawki, sposób obliczenia wysokości podatków oraz ich podstawy… Trzeba przyznać, że można pogubić się w tym wszystkim, w końcu nie każdy z nas jest urodzonym księgowym lub finansistą. Polscy przedsiębiorcy przygotowujący się do rozpoczęcia działalności za naszą zachodnią granicą powinni skorzystać z pomocy biur doradczych,
jeśli mają jakiekolwiek wątpliwości, jakie podatki w 2020 roku będą płacić spółki
w Niemczech
. Dzięki temu mają szansę uniknąć problemów z urzędem skarbowym.

KOSZTY ZWIĄZANE Z ZAŁOŻENIEM FIRMY  W NIEMCZECH W ROKU 2020W

Spora część polskich przedsiębiorców mniej lub bardziej otwarcie wyraża swoje niezadowolenie wynikające z tego, jak są oni traktowani przez państwo.
Brak lub niewystarczające, ich zdaniem, wsparcie tego sektora gospodarki nie zachęca do zakładania i prowadzenia w Polsce własnej działalności gospodarczej. To niestety ma związek z tym, że rodzimi przedsiębiorcy, bądź ci, którzy chcą do tego grona dołączyć, poważnie rozważają możliwość przeniesienia się choćby za naszą zachodnią granicę.

Chcąc założyć własną działalność gospodarczą trzeba być przygotowanym na poniesienie pewnych kosztów. W zależności od tego, jaki rodzaj działalności wybierzemy będą to inne kwoty. Jakie koszty będą związane z założeniem firmy w Niemczech w 2020 roku?

KOSZTY ZWIĄZANE Z ZAŁOŻENIEM FIRMY W NIEMCZECH – JAKIE BĘDĄ
W 2020 ROKU?

Przedsiębiorcy rozważający założenie niemieckiego odpowiednika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli GmbH, muszą posiadać minimum 25 tys. euro, gdyż taka kwota jest wymagana przez tamtejsze prawo. Nie jest to najniższy wkład zakładowy, ponieważ rejestracja spółki akcyjnej wiąże się z koniecznością posiadania kwoty dwukrotnie większej, czyli aż 50 tys. euro wkładu zakładowego.

Oprócz określonych ustawą wymaganych kwot wkładu początkowego przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że musi posiadać lokal, w którym będzie prowadził swoją działalność. Koszt wynajęcia lub kupna takiego lokalu również należy wziąć pod uwagę zanim zgłosimy naszą działalność w urzędzie. Nie można zapomnieć także o tym, że wizyta u notariusza
oraz doradcy podatkowego to kolejne wydatki, jakie musi ponieść młody przedsiębiorca.

Prawdopodobnie koszty związane z założeniem firmy w Niemczech w 2020 roku
będą bardzo zbliżone lub identyczne jak do tej pory.

CZY MOŻNA ZAŁOŻYĆ FIRMĘ BEZ PIENIĘDZY?

Otóż okazuje się, że tak – można założyć firmę nie ponosząc ogromnych kosztów. Nasi zachodni sąsiedzi dają taką możliwość. Po tamtej stronie Odry minimalny wkład zakładowy, jaki wymagany jest przez prawo to 1 euro i odnosi się do spółki Mini-GmbH. Niemal od razu pojawia się pytanie, czy firma z takim wkładem początkowym jest wiarygodna i współpraca z nią nie grozi problemami finansowymi. Ryzyko istnieje zawsze, ale też nie można uogólniać, bo niewykluczone, że niejedna obecnie dobrze prosperująca na niemieckim rynku firma zaczynała w ten sposób. Koszt założenia własnej działalności gospodarczej w Polsce to wydatek rzędu 5 tys. zł – tak dla porównania.

Ponadto niemieckie prawo nie wymaga wniesienia żadnego wkładu początkowego w przypadku rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki partnerskiej oraz spółki jawnej.

Pracownicy biur doradczych posiadają fachową i aktualną wiedzę na temat tego, jakie koszty związane będą z założeniem firmy w Niemczech w 2020 roku. Warto skonsultować z nimi swój pomysł na biznes. Zanim udamy się do urzędu do spraw gospodarczych i zarejestrujemy swoją działalność naprawdę nie zaszkodzi umówić się na rozmowę w biurze doradczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *