Biznes

GEWERBA W NIEMCZECH

Niemcy są jednym z najchętniej wybieranych krajów, do których udają się Polacy w związku z emigracją zarobkową. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że praca po tamtej stronie Odry to wyższe zarobki. Wszystko to skutecznie kusi polskich przedsiębiorców, którzy ostatecznie decydują się założyć tam własną działalność gospodarczą. Według statystyk gewerba w Niemczech jest najpopularniejszą jej formą wybieraną przez naszych rodaków. Sam proces rejestracji nie należy do skomplikowanych, co dodatkowo przemawia za takim wyborem.

Gewerba w Niemczech to nic innego jak jednoosobowa działalność gospodarcza. Niemieckie prawo nakłada na osoby pracujące na własny rachunek i czerpiące z tego zyski obowiązek rejestracji działalności gospodarczej. W związku z czym osoby pracujące jako opiekunki osób starszych, czy chociażby hydraulicy powinny zarejestrować własną gewerbe w Niemczech. Jednocześnie nie dotyczy to osób wykonujących tzw. wolne zawody, czyli lekarzy, pisarzy, adwokatów, a nawet architektów.

Rejestracja Gewerby w Niemczech

jest prosta, a jej prowadzenie zaskakująco podobne do tego, jak wygląda to w Polsce. W celu założenia jednoosobowej działalności gospodarczej za Odrą trzeba udać się do urzędu ds. gospodarki i wypełnić odpowiedni formularz. Należy pamiętać, że jest on dostępny tylko w języku niemieckim. Oprócz tego trzeba okazać ważny dowód tożsamości, czyli paszport lub po prostu dowód osobisty. Konieczne będzie też przedstawienie umowy najmu lokalu, w którym działalność będzie prowadzona. Osoby świadczące usługi u klienta, np. elektrycy, czy wspomniane wcześniej opiekunki osób starszych mogą skorzystać z wirtualnych biur, dzięki czemu nie będą musiały ponosić dodatkowych kosztów związanych z wynajęciem i wyposażeniem lokalu, a mogą zyskać prestiżowy adres, gdyż pod takimi bardzo często zakładane są biura wirtualne.
Na liście dokumentów, które należy zabrać ze sobą do urzędu ds. gospodarki powinno znaleźć się zaświadczenie o prawie do wykonywania zawodu, koncesja (jeśli jest wymagana
ze względu na charakter planowanej działalności) oraz zaświadczenie o prawie do swobodnego przemieszczania się przez przyszłego przedsiębiorcę. Dodatkowo urzędnik może zechcieć zobaczyć zaświadczenie o niekaralności przyszłego przedsiębiorcy. Założenie własnej działalności gospodarczej w Niemczech to także konieczność uiszczenia opłaty meldunkowej.
Jest to koszt rzędu 20 – 30 euro, w zależności od landu kwoty te mogą się nieco różnić.

Gewerba – działalność zawodowa

Przedsiębiorca musi zgłosić swoją firmę także do izby rzemieślniczej lub przemysłowo-handlowej, w zależności od tego, czym się zajmuje. Przynależność do jednej z nich jest obowiązkowa, a bez względu na to, do której zostaniemy przypisani wiąże się to koniecznością opłacania comiesięcznych składek. O rejestracji gewerba w Niemczech powiadomione także zostają automatycznie urząd skarbowy oraz towarzystwa ubezpieczeniowe. Będąc właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej nie można zatrudniać pracowników, ale trzeba mieć więcej niż 1 kontrahenta. Jeżeli z czasem pomysł okaże się trafiony, a firma zacznie przynosić większe zyski oraz zaistnieje konieczność zatrudnienia pracowników będziemy zobowiązani przez niemieckie prawo do przekształcenia działalności, czyli zmiany jej prawnej formy.

Biuro doradcze w Niemczech

Gdyby jakiekolwiek formalności stwarzały przyszłemu przedsiębiorcy trudności warto, aby skontaktował się on z biurem doradczym, którego pracownicy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą uniknąć pomyłek, które szczególnie na początku mogą być bardzo dotkliwe w skutkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *